×

Budowa bez pozwolenia? Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym od 19 września

Budowa bez pozwolenia? Okazuje się, że to możliwe. A to za sprawą nowelizacji prawa budowlanego, która weszła w życie z dniem 19 września. Dzięki rewolucyjnym zmianom można rozpocząć inwestycję bez zgłaszania jej i bez pozwolenia budowlanego.

Ustawa o zmianach w prawie budowlanym

3 marca 2020 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym. Chodziło głównie o uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego, a także zapewnienie w nim większej stabilności.

Chociaż dla wielu osób może być to sporym zaskoczeniem, ustawa zakłada uproszczenie procedury legalizacji niektórych samowoli budowlanych. Ale zmieni się o wiele więcej.

Nowe zasady weszły w życie już w sobotę 19 września.

Budowa bez pozwolenia?

Te informacje powinny ucieszyć przede wszystkim właścicieli gospodarstw rolnych. Ale nie tylko ich! Lista obiektów, które można budować bez pozwolenia, jest imponująco długa. Jak informuje portal Money.pl, znalazły się na niej m.in. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze: garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie, tarasy itp.

Warunek? Powierzchnia budowy nie może przekraczać 35 m kw. Należy się również trzymać wytycznych, które dość dokładnie przewidują, co można postawić bez zezwolenia. I tak, zabronione jest np. postawienie altany z fundamentami lub nieprzeszklonej oranżerii.

Warto także nadmienić, że wspomniany brak pozwolenia na działce do 500 m kw będzie obowiązywał w przypadku budowy dwóch takich obiektów.

Kary w górę

Dobre wiadomości właściwie na tym się kończą, ponieważ nowelizacja ustawy oznacza również nowe, niestety wyższe kary dla tych, którzy nie przestrzegają procedur.

Jeżeli nadzór budowlany dojdzie do wniosku, że budowa powstała z naruszeniem przepisów, kontrola zostanie powtórzona po 60 dniach. W tym czasie właściciel budynku będzie musiał naprawić popełnione błędy. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci dotkliwą karę.

Warto też dodać, że na jednej karze dla „recydywisty” może się nie skończyć. Kolejne konsekwencje będą wyciągane nawet w nieskończoność, a konkretnie do momentu, w którym użytkownik budowy nie usunie usterek.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować