×

Nie tylko katar i kaszel mogą zdradzić, że chorujemy na koronawirus. Objawy mogą pochodzić też innych obszarów naszego ciała. Zobaczcie co może świadczyć o zakażeniu.

„Brzuszne” objawy koronawirusa

Nowe badania w Chinach pokazują, że wirus daje również objawy ze strony układu pokarmowego. Potwierdzono, że w kale chorych również można znaleźć aktywnego wirusa. Co więcej, u części osób sam wirus daje też objawy takie jak ból brzucha.

Chociaż skupiamy się na kaszlu i gorączce jako początkowych objawach COVID-19, ważne jest również, aby pamiętać, że ból brzucha, wymioty i biegunka mogą poprzedzać objawy ze strony układu oddechowego u niektórych osób.

Są obiecujące wyniki

Wyniki nowego badania opublikowanego w American Journal of Gastroenterology wskazują, że pewna grupa osób może rozwinąć objawy, takie jak wymioty i biegunka, a także ból brzucha podczas wczesnych stadiów zakażenia SARS-CoV-2, wirusem wywołującym COVID-19.

Nadal ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że objawy oddechowe są bardziej powszechne. Są to gorączka i suchy kaszel ponieważ COVID-19 wpływa głównie na płuca. Opisano również możliwość wystąpienia minimalnych wczesnych objawów (przekrwienie błony śluzowej nosa, bóle i ból gardła). W niektórych przypadkach objawów nie ma wcale i uważa się, że wiąże się z ciągłym bezobjawowym przenoszeniem.

Statystyki nie kłamią

W badaniu z udziałem 204 pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 w chińskiej prowincji Hubei naukowcy zauważyli, że prawie 49% tych pacjentów zgłosiło się na pogotowie z objawami żołądkowo-jelitowymi (GI). Takimi jak wymioty, biegunka lub ból brzucha. Ta podgrupa pacjentów z bólem brzucha jako głównym objawem choroby miała również cięższy przebieg choroby, a także dłużej poszukiwała pomocy medycznej.

Co sądzicie o nowych badaniach?

Polecane

Źródła: mamotoja.pl, www.forbes.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować