×

Problemy z wypłatą 500+. Niektórzy rodzice wciąż nie dostali należnych pieniędzy

Władze Warszawy poinformowały, że brakuje im pieniędzy na wypłaty świadczenie 500 plus. Twierdzą, że otrzymują za mało środków od rządu i chcą zwiększenia dotacji na program pomocy rodzinie. Tymczasem wojewoda i rząd zaprzeczają tym doniesieniom.

W Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus

Jeszcze na początku wakacji premier informował, że po rozszerzeniu 500 plus na pierwsze dziecko, rząd chce jak najszybciej wypłacać środki dla rodzin. Tymczasem okazuje się, że w stolicy wypłaty mogą być zagrożone.

Taka sytuacja mogła wynikać z rozwlekłej urzędniczej procedury, jednak władze Warszawy twierdzą, że problem jest dużo poważniejszy. Według urzędników, w stolicy po prostu brakuje środków na wypłatę 500 plus. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, już 13 września wystosował apel do premiera Morawieckiego:

Zwracam się do pana premiera o pilne zwiększenie planu dotacji na świadczenie 500+. Obecny plan w wysokości 779 mln zł nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji tzw. Programu 500+ i już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców. W chwili obecnej mamy do dyspozycji 109 mln zł, przy zapotrzebowaniu na środki na wrzesień w wysokości 198 mln zł

Władze miasta apelują do premiera, a wojewoda zaprzecza

Według doniesień „Gazety Wyborczej”, strona rządowa zachowuje się tak, jakby nikt nie zauważył, że program został rozszerzony, a co za tym idzie, na konta programu 500 plus konieczne jest przelanie większych pieniędzy. Według urzędników dotacja w wysokości 779 mln zł, nie pokryje potrzeb Warszawiaków.

Jednak strona rządowa nie zgadze się z takimi wyliczeniami. Według Ewy Filipowicz, rzeczniczki wojewody mazowieckiego, stołeczny budżet na sierpień i wrzesień został powiększony o odpowiednią kwotę. Sprawę skomentowała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”:

Nie wiem, skąd informacje z ratusza o brakujących środkach. Na pewno pieniądze na wszystkie wypłaty są zabezpieczone, środki są wypłacane w transzach zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym tygodniu miasto dysponowało wolnymi środkami na koncie, więc nie wiemy, z czego wynika cały problem

piknik programu 500 plus

Twitter

Z czyjej winy brakuje pieniędzy na wypłatę 500 plus?

Podobne zapewnienia płyną z Ministerstwa Finansów. Resort poinformował „DPG”, że pieniądze trafiły zgodnie z planem do poszczególnych wojewodów. Teraz to oni kierują je do poszczególnych samorządów. Jednocześnie ministerstwo podkreśliło, że wojewoda mazowiecki odpowiednio zrealizował wypłaty, a jakiekolwiek problemy ze środkami leżą po stronie władz stolicy.

Urzędnicy z Warszawy przyznają, że 18 września, po apelu prezydenta Trzaskowskiego, na konto programu 500 plus wpłynęły nowe środki. Jednak według Ewy Rogali ze stołecznego ratusza, to wcale nie uspokaja urzędników, ponieważ wcześniej środki wpływały regularnie i „z górką”:

18 września wpłynęły pieniądze, ale niestety tylko tyle, co na wrześniowe wypłaty. Wcześniej byliśmy spokojni, że mamy środki na wypłaty świadczenia. Pamiętajmy o zmianach zasad: doszło 500 zł na pierwsze dziecko, teraz wypłaty są z wyrównaniami

Może Cię zainteresować

zamknij