Brak przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

  Brak przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  Źródło zdjęć: © East | Oleg Marusic/REPORTER
  27.02.2024 09:08
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oceniło, że społeczeństwo nie popiera pomysłu ujednolicenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, dlatego nie są realizowane żadne działania w tej materii - taką informację przekazało w odpowiedzi na pytanie poselskie.
  Z odpowiedzi ministerstwa na zapytanie posłów wynika, iż brak zgody społecznej na wprowadzenie zmian w wieku emerytalnym dla obu płci skutkuje brakiem jakichkolwiek prac ministerialnych dotyczących tego tematu.

  Równy wiek emerytalny? Jest stanowisko ministerstwa

  MRPiPS również zaznaczyło, że nie ma w swoim posiadaniu badań na temat potencjalnych konsekwencji wprowadzenia takiej zmiany dla stabilności finansowej systemu emerytalnego, niezależnie od proponowanej granicy wieku - czy to 62, 63, 64 lata czy innej.
  W tekście podkreślono również, że rząd obecnie nie analizuje, jak wpłynęłoby to na średnią wysokość emerytur kobiet, gdyby wiek emerytalny dla obu płci został wyrownany.
  W kontekście dyskusji na ten temat zwrócono uwagę, że ze względu na dziesięcioprocentową przewagę liczby kobiet nad mężczyznami w przedziale wiekowym 60-65 lat oraz występującą dysproporcję w zarobkach na niekorzyść kobiet (tzw. lukę płacową), dłuższy okres płacenia składek przez kobiety niekoniecznie zrekompensowałby zmniejszenie wieku emerytalnego dla mężczyzn.
  Z danych na koniec 2022 roku wynika, że w Polsce mieszka 37,8 miliona osób, z czego blisko 9,8 miliona to osoby w wieku 60 lat i więcej, stanowiące 25,9% populacji. Liczba seniorów wzrosła w porównaniu z rokiem 2021 o 67,6 tysiąca, co oznacza wzrost o 0,7 procent.

  Coraz więcej Polaków w wieku 60 lat i więcej

  W grupie osób starszych kobiety stanowią większość - w 2022 roku było to 58,1 procent. Wśród osób aktywnych zawodowo w wieku od 60 do 89 lat było niemal pół miliona osób, co oznacza wzrost o 1,2 procent względem poprzedniego roku.
  Prognozy dotyczące ludności na lata 2023-2060 przewidują nasilenie się procesu starzenia się społeczeństwa.
  Źródło artykułu:PAP
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także