×

Bony turystyczne 1000 plus. Minister Emilewicz powiedziała, komu się należą

Bony turystyczne 1000 plus. Ten temat wraca jak bumerang. Zmęczeni przedłużającą się izolacją domową Polacy zaczynają już planować wakacyjny wypoczynek. Dla wielu z nich zachętą do wyjazdu na wczasy są obiecywane przez rząd dopłaty.

Bony turystyczne 1000 plus

Przed miesiącem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd planuje wdrożenie nowego programu wpisującego się w politykę rozdawnictwa pieniędzy. Tym razem, Polacy mieliby otrzymać bony o wartości 1000 zł w ramach programu 1000 plus do wykorzystania na usługi branży turystycznej.

Do tej pory nie było jednak wiadome, komu przysługiwałyby dodatkowe pieniądze. Minister Jadwiga Emilewicz po raz pierwszy powiedziała o programie na łamach Radia Maryja:

Pracujemy z Polską Organizacją Turystyczną nad programem 1000 plus w postaci bonów o wartości 1000 złotych, które klienci firm turystycznych będą mogli wydać na wycieczkę czy inne wydarzenie związane z turystyką.

Aby ograniczyć straty, jakich obecnie doznaje branża turystyczna, wprowadzono nowe regulacje, które znalazły się w tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, klient nie może zażądać zwrotu pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną wcześniej niż po upływie 180 dni od momentu rozwiązania umowy.

Co więcej, zamiast gotówki otrzyma roczny voucher na inną imprezę turystyczną. Takie działanie ma na celu utrzymanie płynności finansowej firm z branży turystycznej. Z pewnością, nie każdemu spodoba się takie rozwiązanie. Osoby, które w międzyczasie zmieniły zdanie co do planów urlopowych i np. chcą skorzystać z usług innej firmy, będą zawiedzione.

Minister rozwoju apeluje do korzystania z voucherów zamiast zwrotów w gotówce za turystyczne usługi niezrealizowane w czasie pandemii. Bony na to wyłoży państwo.

Zgodnie z ustawą, klient będzie mógł skorzystać z vouchera w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza.

Program 1000 plus obejmie:

  • Organizację wystaw i kongresów.
  • Działalność kulturalną, rozrywkową.
  • Rekreację, imprezy sportowe i plenerowe.

Kiedy wejdzie w życie program 1000 plus?

Planuje się, że już za kilka tygodni będą gotowe nowe rozwiązania w sprawie bonów turystycznych. Za pracę nad nimi jest odpowiedzialne Ministerstwo Rozwoju.

Dotychczasowe programy z serii „plus”, które wprowadzono w życie to:

  • Rodzina 500+, tj. 500 zł miesięcznie na każde dziecko.
  • 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, czyli średnio o 500 zł mniej opłat.
  • 300 plus dla ucznia co roku.
  • Emerytura plus – 13 minimalna emerytura co rok (od XI 2021 czternasta).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.
  • Podatek plus (PIT zero) – zwolnienie pracowników do 26 roku życia z podatku dochodowego, o ile nie przekroczą limitu zarobków.
bony turystyczne 1000 plus 2
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: gk24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij