×

Bon 500 plus na wakacje. Jak złożyć wniosek? Kiedy wypłata?

Bon 500 plus na wakacje to dodatkowy zastrzyk pieniędzy dla rodzin z dziećmi. Jak złożyć wniosek o świadczenie. Kiedy można spodziewać się wypłaty?

Bon 500 plus na wakacje

Polski Bon Turystyczny to świadczenie, które ma być impulsem dla rodzimej branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa. Jednorazowy bon wynosi 500 zł i otrzyma go każde dziecko, którego rodzice korzystają z programu 500 plus.

Kto wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:

Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Bon turystyczny wynosi 500 złotych na każde dziecko oraz dodatkowo 500 złotych na dziecko niepełnosprawne.

Bon 500 plus będzie można wydać tylko na wybraną usługę turystyczną, np. nocleg czy przewodnik. Co ważne, świadczenie jest ważne do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze i obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.

Ustawa w ostatecznym kształcie została przyjęta w środę (15 lipca) w Sejmie i czeka na podpis prezydenta.

Bon 500 plus na wakacje. Jak złożyć wniosek?

Według Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, to „bardzo innowacyjny produkt, także od strony informatycznej”. Polityk wyjaśniła także, jak złożyć taki wniosek:

Bon zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli podobnie, jak w przypadku programu 500 plus. Przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia oraz dla dzieci z niepełnosprawnością.

Rodzic otrzyma bon SMS-em na podany przez niego numer telefonu, bądź e-mailem na podany adres.

Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe.

– tłumaczy Emilewicz. Dodała także, że takim bonem będziemy mogli płacić jedynie podmiotom, które zarejestrują się na platformie ZUS.

Bon 500 plus na wakacje. Kiedy wypłata?

Zainteresowani najczęściej pytają o to, kiedy można spodziewać się przekazania pierwszych bonów turystycznych?

Prezydent ma 21 dni na podpis. Ja mam nadzieję, że ten podpis będzie może nawet nieco szybciej. I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać.

– powiedziała w piątek w radiu TOK FM Jadwiga Emilewicz. Natomiast branża otrzyma pieniądze na konto od momentu, kiedy zapłaci się bonem:

Najdalej do 14 dni od momentu wykonania płatności.

Szefowa MR zapewniła, że jeśli wystąpią jakiekolwiek kłopoty w systemie informatycznym, to w takim przypadku będzie można zrealizować płatność przez specjalnie uruchomioną do tego celu infolinię.

Prezydent podpisał już uchwaloną przez Sejm ustawę wprowadzającą bon turystyczny

Źródła: biznes.radiozet.pl, superbiz.se.pl, gazetakrakowska.pl
Fotografie: Pixabay, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij