×

„Bomba ciepła” nadciąga do Polski. Ostatni raz taka anomalia wystąpiła w 1982

IMGW zapowiada, że w najbliższych dniach czeka nas nagła zmiana pogody. Portal fanipogody.pl nadchodzące temperatury nazywa „bombą ciepła”. Tymczasem służby szykują się na skutki odwilży.

„Bomba ciepła” w Polsce

Pogoda w najbliższych dniach nie przestanie zaskakiwać. W niedzielę (21 lutego) na zachodzie i południowym zachodzie temperatura znacznie wzrośnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami:

Dziś temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych wynosiła od 1,8 stopni Celsjusza w Lublinie do 13,1 stopni w Słubicach. A najbliższe dni będą jeszcze cieplejsze.

– poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Co czeka nas w kolejnych dniach? Temperatura w całym kraju będzie się wahać od kilku do kilkunastu stopni. W czwartek (25 luty) w województwie dolnośląskim termometry mogą pokazać nawet 19 stopni. Ciepło będzie także w Katowicach i Krakowie – prognozowane tam jest 15 stopni, w Poznaniu – 16 stopni oraz Warszawie – 13 stopni.

Portal FaniPogody.pl określają tak nagłe ocieplenie „bombą ciepła”:

Rzadko spotyka się tak dużą, dodatnią anomalię temperatury w lutym. Sytuacja pogodowa niestety przypomina tą z przedwiośnia 1982 r. Wtedy przy podobnym scenariuszu (silna odwilż i dużo zalegającego śniegu) doszło do groźnej powodzi.

Służby szykują się na skutki odwilży

Obecna sytuacja pogodowa doprowadziła do nagłych skoków poziomu wody w wielu rzekach. Dlatego IMGW od kilku dni wydaje alerty hydrologiczne, a wielu miejscom grozi ryzyko powodzi.

Niebezpieczna sytuacja panuje w dolnej części Odry w woj. zachodniopomorskich. Istnieje tam duże ryzyko lokalnych podtopień, dlatego skierowano tam dodatkowe jednostki służb rzecznych.

Premier Mateusz Morawiecki już rozmawiał o sytuacji powodziowej z ministrem spraw wewnętrznych i administracji:

Gwałtowna odwilż niesie poważne ryzyko lokalnych powodzi i podtopień. Razem z MSWiA monitorujemy sprawę i będziemy podejmować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

Władze apelują, aby na bieżąco śledzić obecną sytuację w swoim regionie.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: www.skyradar.pl

Może Cię zainteresować