×

Bogusław Linda o LGBT. Ze strony aktora padły bardzo mocne słowa

Protesty, przepychanki, przemoc, nie tylko słowna – w takim kontekście mówi się ostatnio o aktywistach LGBT. Samo nasuwa się pytanie o to, czy służy to mniejszościom seksualnym w Polsce. Dyskusja wokół ostatnich wydarzeń przybiera na sile, a głos zabierają kolejne znane osoby. Co przed kilkoma laty mówił Bogusław Linda o LGBT? Aktor przypomniał nagranie, na którym padły mocne słowa.

Redakcje nie wiedzą, jak mówić o Michale Sz.

Michał Sz., pseudonim „Margot„, stał się symboliczną postacią w ostatnich potyczkach na linii aktywiści LGBT-policja. Lecz gdy o Margocie zrobiło się głośno, pojawił się problem, w jaki sposób mówić o aresztowanym.

Na Radio Nowy Świat, które działa od niedawna, wylała się fala krytyki po tym, jak na antenie wobec Michała Sz. użyto określenia „aktywista”. Ale czy słusznie?

Michał Sz. nie przeszedł operacji zmiany płci, chociaż ta w Polsce jest legalna. Część źródeł podaje, że aktywista uważa się za kobietę i chce, żeby w ten sposób się do niego wracać. Ale niektóre media utrzymują z kolei, że Michał Sz. nie identyfikuje się z żadną z płci. To by oznaczało, że również forma żeńska nie jest właściwa. A jaka jest?

Kilka dni temu w jednym z głównych serwisów informacyjnych można było usłyszeć, że mówi się o „tym aktywiście”, ale już o „tej Małgorzacie Sz.”. Prezenter był wyraźnie zakłopotany i nie do końca wiedział, czy używać rodzaju męskiego, czy żeńskiego.

Media lewicowe i działacze LGBTQ oburzają się także na określenie „Michał Sz.”, który „uważa się za kobietę”, chociaż to sformułowanie wydaje się najbliższe stanowi faktycznemu.

Zastosowana przez nas forma męskoosobowa (»aktywista«) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń

– tłumaczą się dziennikarze Radia Nowy Świat, które zaliczyło „wpadkę”.

Z tego ogromnego chaosu właściwie nie wyłania się żadna sensowna odpowiedź, ponieważ zdania mediów, jak i odbiorców, są mocno podzielone. Czy pojawi się jakieś rozsądne rozstrzygnięcie?

Bogusław Linda o LGBT

Jedno jest pewne – o środowisku LGBTQ w ostatnich czasie mówi się bardzo dużo, a zatem można uznać, że cel poniekąd został osiągnięty. Pytanie tylko, czy kontekst, w jakim porusza się ten temat, służy pogłębieniu tolerancji wobec mniejszości seksualnych.

W 2017 roku Bogusław Linda wziął udział w Kampanii Przeciw Homofobii „Ramię w ramię po równość” i w obecnej sytuacji postanowił przypomnieć powstałe wtedy nagranie.

Padły mocne słowa ze strony aktora, który wspomniał m.in. o… roli geja, której w końcu nie zagrał, chociaż w jego mniemaniu, nadawał się do tego.

Całe życie bardzo walczyłem o swoją wolność prywatną i uważam, że każdy ma prawo do swojej prywatnej wolności. Niezależnie od przekonań, ustroju biologicznego i spraw psychicznych. Człowiek jest człowiekiem w każdym momencie i trzeba mu na to pozwolić. Zwłaszcza, jeśli nie robi nic złego drugiemu człowiekowi. Dlatego jestem z wami (…) Jeżeli ludzie się kochają, to jest wyłącznie ich prywatna sprawa i nie nam wtykać w to nos

– mówi aktor na nagraniu.

Całą wypowiedź Bogusława Lindy można usłyszeć poniżej:

Czy głos znanych osób zmieni więcej, niż nieskończone przepychanki, nie tylko słowne?

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij