×

15 powszechnych błędów, które popełniamy podczas robienia prania

Pranie. Robi je każdy z nas i mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic trudnego. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca prawda. Wiele osób podczas tej czynności popełnia mnóstwo błędów, w wyniku czego mogą ucierpieć nie tylko nasze ubrania, ale i sama pralka.

Poniżej znajdziesz 15 błędów, których lepiej unikać.

#1 Niewłaściwe sortowanie

Oprócz podziału prania ze względu na kolor, należy również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. Na przykład polarowe ubrania powinny być prane oddzielnie. Co więcej, nie powinniśmy prać razem ręczników i ubrań wykonanych z włókien syntetycznych.

#2 Usuwanie plam w niewłaściwy sposób

Nie bądź zaskoczony jeśli po zbyt energicznym szorowaniu plamy, pojawi się w tym miejscu dziurka. Plamę należy usuwać łagodnie. Najlepsze rozwiązanie w tym przypadku, to wcześniejsze namoczenie zabrudzonej tkaniny.

#3 Za dużo proszku do prania

Zbyt duża ilość proszku do prania, może powodować powstanie nadmiernej ilości piany, która będzie gromadzić brud, m.in. pod kołnierzykami koszul.

bledy-podczas-prania (1)

#4 Niezabezpieczenie zamków błyskawicznych

Powinniśmy pamiętać również o właściwym zabezpieczeniu zamków błyskawicznych, które podczas prania mogą uszkodzić inne rzeczy.

bledy-podczas-prania (2)

#5 Zapięte guziki

Należy pamiętać, aby za każdym razem rozpinać guziki koszul. W innym przypadku, guziki mogą odpaść, a wyprane ubrania będą wyglądać niechlujnie.

#6 Zbyt duża ilość wybielacza

Wybielacz do tkanin sprawia, że stają się one mniej wytrzymałe i można je łatwiej uszkodzić.

#7 Pranie kostiumów kąpielowych w pralce

Pranie rzeczy wykonanych z elastanu w pralce, to bardzo zły pomysł. Tak naprawdę należy prać je w zimnej wodzie.

bledy-podczas-prania (3)

#8 Pranie na „raty”

Wiele osób dzieli pranie „na raty” i pomiędzy kolejnymi cyklami, robi dłuższe przerwy. Dlaczego to robią? Otóż boją się, że kilka cykli prania pod rząd może uszkodzić pralkę. Nie jest to jednak prawda. Korzystanie z pralki bez przerwy, tak naprawdę zmniejsza zużycie energii.

#9 Używanie jednego cyklu podczas prania poduszek i koców

Jeśli pierzesz poduszki z pierza i koce, powinieneś pamiętać, aby uruchomić dwa cykle z rzędu. Pióra mogą zatrzymać pianę, w wyniku czego środek czyszczący może zostać wewnątrz poduszki.

bledy-podczas-prania (4)

#10 Pranie rzeczy bez wcześniejszego sortowania

Po każdym praniu masz już dość szukania i dopasowywania do siebie skarpetek? A dlaczego nie zrobić osobnego prania tylko ze skarpetkami? Po kłopocie!

#11 Używanie środków zmiękczających podczas prania ręczników

Tego typu związki chemiczne zmniejszają zdolność absorpcji tkanin, dlatego też lepiej nie stosować ich podczas prania ręczników.

#12 Pranie zbyt wielu ubrań w jednym cyklu

Pamiętaj, że przeładowanie pralki grozi awarią.

bledy-podczas-prania (5)

#13 Niewłaściwe pranie kurtek

Aby zapobiec skupieniu się pierza w kurtce, umieść w pralce trzy piłki tenisowe. Co więcej, pomogą one pozbyć się nadmiernej ilości piany.

#14 Stosowanie bardzo drogich proszków i płynów

Wiele drogich detergentów, które używamy mają tanie zamienniki domowe: sól sprawia, że ubrania wyglądają na jaśniejsze, z kolei kreda pomaga wyeliminować plamy, podobnie zresztą jak szare mydło. Zaś sok z cytryny sprawi, że ubrania będą jeszcze bardziej miękkie i świeże.

bledy-podczas-prania (6)

#15 Zaniedbana pralka

Bardzo ważne jest, aby dbać o samą pralkę. Pamiętaj, że w wielu przypadkach przegroda na proszek do prania jest ruchoma, dlatego sprawdź po każdym praniu, czy detergent nie został w pralce. Nie zamykaj pralki tuż po praniu, pozwól aby wnętrze pralki się przewietrzyło i wysuszyło. Raz w roku uruchom cykl czyszczenia gorącą wodą i octem.

bledy-podczas-prania (7)

Może Cię zainteresować

zamknij