×

Ministerstwo Zdrowia podało błędne dane! Jest więcej osób zakażonych

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia podało błędne dane w raporcie dotyczącym pandemii w Polsce. Pomyłkę dostrzeżono i skorygowano. Niestety jest więcej przypadków zakażeń, niż wcześniej podawano.

Błędne dane w raporcie

Jak co dzień Ministerstwo Zdrowia poinformowało o obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Z danych udostępnionych 27 listopada w mediach społecznościowych (tradycyjnie ok. godz. 10:30) wynikało, że w ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u 16 310 osób. Zmarło 579 zakażonych pacjentów (z czego 467 osób miało choroby współistniejące).

Później jednak resort zdrowia skorygował te dane. Z kolejnego raportu wynika, że w Polsce na COVID-19 zachorowało 17 060 osób. Na szczęście liczba zgonów nie uległa zmianie.

Zmieniła się za to suma wszystkich zakażonych od początku pandemii. W pierwszym komunikacie podano liczbę 957 666. Po korekcie wyniosła ona 958 416. Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych COVID-19 pozostała taka sama – 16 147.

Apel o odpowiedzialność za siebie i seniorów

Kilka dni temu Mateusz Morawiecki ogłosił 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Premier przedstawił plany dotyczące działania, jakie podejmie się rząd w walce z pandemią. Ma to także ogromny związek z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

Szef rządu apeluje do Polaków, aby brali odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i innych. Prosi o to, abyśmy ograniczali do minimum wszelkie wyjazdy oraz poruszanie się w przestrzeni publicznej. Cała strategia została podzielona na dwa okresy czasowe:

  • Etap odpowiedzialności (od 28 listopada do 27 grudnia) – w tym czasie zostają podtrzymane wprowadzone obostrzenia. W dniach od 4 do 17 stycznia czekają nas ferie zimowe na terenie całego kraju. Premier apeluje, aby uczniowie wykorzystali ten czas na odpoczynek, ale pozostali w miejscu zamieszkania.
  • Stabilizacja (od 28.12 i ma trwać do czasu, gdy sytuacja epidemiologiczna zostanie opanowana) – zaplanowane jest powolne rozszerzanie obostrzeń. Do tego mają powrócić strefy (czerwona, żółta i zielona) w których będą obowiązywać zasady uzależnione od przydzielonego koloru.

Rząd nie ukrywa także, że jest przygotowany na kwarantannę narodową. Jednakże zostanie ona wprowadzona tylko wtedy, gdy sytuacja pandemiczna będzie tego wymagała.

Wszystkie aktualne przepisy oraz obostrzenia znajdują się na stronie rządowej. Natkniemy się tam również na zachętę do „konsultacji społecznych”.

Co sądzicie o takim sposobie walki z pandemią?

Źródła: www.facebook.com, www.gov.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować