×

Biskupi przepraszają za pedofilię i inne grzechy. Przyznali, że problem istnieje

Biskupi przepraszają za pedofilię. W trakcie piątkowej uroczystości ponowienia „aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” padły bardzo ważne słowa. Duchowni nareszcie przyznali się do tego, że Kościół Katolicki zmaga się z wielkim problemem. Skala zjawiska jest niewyobrażalna.

Walka z pedofilią

Problem pedofilii jest wręcz nierozerwalnie związany z Kościołem Katolickim. Od lat regularnie pojawiają się doniesienia o kolejnych przypadkach molestowania dzieci przez duchownych. Pomimo tego, że istnieją specjalne instytucje powołane z myślą o badaniu tego typu spraw, to nadal większość ofiar nie doczekała się sprawiedliwości. Bardzo często akty pedofilii są zamiatane pod dywan, ponieważ księża nie chcą osłabiać już i tak mocno nadszarpniętej pozycji wspólnoty.

Piątkowa uroczystość, która miała miejsce w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa niespodziewanie stała się ważnym wydarzeniem w kontekście przeciwdziałania pedofilii w Kościele. Podczas ceremonii, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski padły niesamowicie istotne słowa. Na wydarzenie z Kalwarii Zebrzydowskiej przybyli także biskupi.

Ponowienie „aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” nie bez przyczyny odbyło się w krakowskiej bazylice. W tym samym miejscu 100 lat temu, 3 czerwca 1921 roku po raz pierwszy miała miejsce analogiczna uroczystość. Bazylikę tą wzniesiono jako wotum za odzyskanie niepodległości. Świątynia wciąż stanowi centralne miejscem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

biskupi przepraszają za pedofilię 4
Facebook
biskupi przepraszają za pedofilię 3
Facebook

Biskupi przepraszają za pedofilię

Podczas uroczystości w Krakowie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odczytał „Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”. W tekście pojawiły się słowa przeprosin za występki duchownych. Znalazła się także wzmianka o molestowaniu seksualnym.

W obliczu Twego miłosierdzia, wyznajemy ze skruchą nasze grzechy indywidualne i społeczne. Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjniactwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii.

Akt ponownego zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w miniony piątek odczytywali kapłani we wszystkich parafiach w Polsce. Tego samego dnia w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne KEP. Jednymi z najważniejszych tematów odbywającego się zjazdu jest beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Oprócz tego biskupi zajmują się planowaniem wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie, która ma się odbyć na jesieni. Istotną kwestią jest także szukanie nowych kierunków duszpasterstwa po pandemii. Duchowni zamierzają się także pochylić nad trudnościami, z którymi borykają się współczesne rodziny.

biskupi przepraszają za pedofilię 2
Facebook
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij