×

„Betonoza” w polskich miastach. Urzędnicy zamieniają zielone skwery w „betonowe patelnie”

Przebudowy miejskich skwerów i ryków nie zawsze przynoszą zmianę na lepsze. Mieszkańcy narzekają, że urzędnicy pozbywają się drzew, zamieniając niegdyś zielone miejsca w betonowe koszmary, tak jak Skierniewicach. W upał takie place zamieniają się w patelnie.

W dobie upałów zieleń jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Ze środowiskiem jest coraz gorzej, a mieszkańcy miast tęsknią za zielonymi przestrzeniami do wypoczynku. W zamian za to, dostają kolejne betonowe place. Upały w Polsce są coraz gorsze, więc włodarze miast powinni zadbać, by ich obywatele mogli poszukać schronienia w cieniu. Niestety okazuje się, że w tej kwestii w Polsce jest gorzej niż było.

Patelnia zamiast zielonego skweru

Mieszkańcy Skierniewic są oburzeni, bo po rewitalizacji z miejskiego placu pozbyto się drzew. Ich sytuacja i tak jest dramatyczna, ponieważ w mieście przez upały brakuje wody. Teraz mieszkańcy nie mają nawet możliwości skryć się przed słońcem na miejskim placu. W sondzie lokalnego tygodnika, połowa mieszkańców oceniła, że wcześniej rynek był ładniejszy. Z kolei co czwarty pytany stwierdził, że chciałby usunięcia kostki brukowej i posadzenia drzew.

W innych miastach nie jest lepiej

Za następny przykład może służyć Włocławek. Na problem uwagę zwrócił Jan Mencwel, szef ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze. Na Twitterze pokazał, jak zielony plac zmienił się w „betoniarę”. Takie przykłady niestety nie są odosobnione. Jan Mencwel i inni użytkownicy Twittera, podzielili się jeszcze kilkunastoma zdjęciami miast, w których zielone skwery zamieniły się w betonowe patelnie.

Ząbkowice Śląskie

Łomża

Łowicz

Lubaczów

Zielone place w miastach są niezbędne

„Betonoza” polskich miast to nie tylko kwestia estetyki, ale także jakości życia mieszkańców. Zielone skwery to dobra przestrzeń do wypoczynku. Poza tym już nawet dzieci wiedzą, że więcej drzew to lepsza jakość powietrza.

Białystok

Skawina

Kielce

Jak jest w waszych miastach?

Może Cię zainteresować