×

„Bestia ze wschodu” dopiero nadciąga! Temperatura może spaść do -30 stopni!

To jeszcze nie koniec zimy i siarczystych mrozów. „Bestia ze wschodu” nadciąga nad Polskę. Według prognoz, temperatura może spaść do nawet -30 stopni Celsjusza.

„Bestia ze wschodu” nadciąga nad Polskę

Okazuje się, że ostatni atak zimy to dopiero początek. Zdaniem ekspertów, nie powinniśmy przyzwyczajać się do dodatnich temperatur, o których obecnie informuje IMGW. Na przełomie stycznia i lutego czekają nas prawdziwe mrozy.

Jak informuje portal mkweather.com, nad Polskę nadciąga prawdziwy syberyjski chłód. Podczas drugiego szczytu zimy w naszym kraju, temperatura może spaść nawet do -30 stopni Celsjusza. W komunikacie opublikowanym na stronie 19 stycznia czytamy:

Choć nie do końca wiadomo, jak potężny będzie drugi szczyt zimy 2020/2021, to długoterminowo planowany jest on na przełom stycznia i lutego 2021 r. Amerykański model pogodowy Global Forecast System oraz Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody spodziewają się w tym czasie syberyjskich mrozów w północnej części Europy, czyli Rosji, Białorusi, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielka Brytanii, Irlandii i Islandii.

Przed „bestią ze wschodu” ostrzega także Marek Kuczera z Uniwersytetu Karola w Pradze w rozmowie z Wirtualną Polską. Ekspert uważa, że nadejdzie ona pod koniec stycznia albo na początku lutego 2021 roku, niosąc ze sobą groźbę ekstremalnych mrozów:

Na razie nie jest do końca pewne, czy uderzy ona również w środkową część Europy. Skandynawia i Europa Wschodnia powinny przygotować się na ekstremalne mrozy.

Póki co mróz nam nie grozi

Jak na razie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że od bieżącego tygodnia w Polsce będzie coraz cieplej.

W środę (20 stycznia) w całym kraju temperatura utrzymywała się w granicach: od 0 stopni na północnym wschodzie do 6 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. Niewielkie mrozy prognozowane są miejscami i jedynie w nocy.

Natomiast w czwartek (21 stycznia) temperatura maksymalnie wynosić będzie od 1 stopnia na północnym wschodzie do 7 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. Jedynie na północnym wschodzie miejscami w dzień może być mgliście.

Źródła: natemat.pl, mkweather.com, wiadomosci.wp.pl, www.imgw.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij