×

Trzy obostrzenia, które nie będą obowiązywać zaszczepionych na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa ma pojawić się w Polsce po nowym roku. Już teraz rząd zapowiedział specjalne benefity dla osób zaszczepionych.

Benefity dla osób zaszczepionych

W zeszłym tygodniu Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki na Covid-19. Szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe dla wszystkich Polaków.

W pierwszej kolejności rząd zaszczepi osoby najbardziej narażone: pracowników służb medycznych, mieszkańców domów opieki, służby mundurowe i osoby starsze. Natomiast osoby, które zaszczepią się przeciw COVID-19, będą mogły liczyć na specjalne benefity od państwa.

Podczas wtorkowej (8 grudnia) konferencji prasowej Minister Zdrowia mówił o zachętach dla osób, które zaszczepią się przeciwko COVID-19. Wśród nich wymienił:

  • brak kwarantanny po kontakcie,
  • zwolnienie z kwarantanny po powrocie z krajów wysokiego ryzyka,
  • osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań.

Niedzielski podkreślił, że zachęty te będą dotyczyły osób, które przyjmą obie dawki wymagane dla skuteczności szczepionki. Ponadto zaznaczył, że jest to „pakiet minimum”. Dodał, że „gdy tylko zapoznamy się z charakterystykami poszczególnych produktów” podjęta zostanie decyzja o rozszerzeniu katalogu korzyści.

Pełen pakiet benefitów będzie przedstawiony, jak już zapoznamy się dokładnie z charakterystykami produktów szczepiennych, bo tam są również informacje dotyczące ich skuteczności, przeciwskazań i innych tego typu zagadnień.

– powiedział szef resortu zdrowia.

Dobrowolność szczepień

Minister Zdrowia zaznaczył, że rząd stawia przede wszystkim na dobrowolność szczepień:

Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam 3 ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepień.

W swojej wypowiedzi Niedzielski podkreśla, że bezpieczeństwo szczepień nie zależy tylko od wytworzenia szczepionki i jej dystrybucji czy monitorowania osób zaszczepionych. Chodzi także o wyznaczenie kryteriów, które pomogą w doborze kolejnych grup do szczepienia:

Wiedza jest najważniejsza, bo pozwala podejmować świadome decyzje dot. zaszczepienia się. Dlatego naszą rolą jest podjęcie zadania przekonywania do szczepienia na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl, wydarzenia.interia.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować