×

Będzie krzyż w polski godle! Czy to koniec świeckiego państwa?

O zmianach w polskim godle mówi się od roku. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest już gotowa. Niestety, projekt powstawał w tajemnicy przed społeczeństwem.

Kontrowersyjna zmiana

Największym sekretem był pomysł umieszczenia w godle krzyża. Pomysłodawcy mają świadomość, że większość Polaków może być jednak przywiązana do idei świeckości państwa, nawet jeśli ogranicza się ona do symboli. Stąd tajemniczość wokół ustawy.

Jak spekuluje „Rzeczpospolita”, chodzi o to, by nie drażnić obywateli publiczną dyskusją na ten temat przed wyborami prezydenckimi. Wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości przeważa bowiem opinia, że to mogłoby obniżyć szanse Andrzeja Dudy na reelekcję. W tej sytuacji uważają, że dużo lepiej jest działać po cichu.

Pewnie dlatego rzecznik rządu wypowiada się w tej sprawie w sposób wysoce niejasny:

Wiem, że od jakiegoś czasu faktycznie takie prace się toczyły. Zresztą to było publicznie wskazywane wiele miesięcy temu. Natomiast nie wiem, czy aktualnie te prace są finalizowane czy nie.

Co dalej z ustawą?

Wprawdzie najwięcej zamieszania wywoła z pewnością dołożenie orłowi krzyża, jednak to nie jedyny pomysł, na który wpadło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowane zmiany będą dotyczyć również nóg orła, które mają w całości pokryć się złotem, a korona ma dostać efektowne prześwity.

Ustawa ma być procedowana tuż po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, o której politycy PiS-u są, przynajmniej oficjalnie, przekonani.

Ktoś jednak nie utrzymał języka za zębami i w Polskę poszły przecieki…

Cieszycie się z dołączenia krzyża do polskiego godła?

Źródła: www.antyradio.pl, www.gazetaprawna.pl, trojmiasto.onet.pl

Może Cię zainteresować