×

Będzie bardzo gorąco! IMGW ostrzega przed falą upałów w 9 województwach

Będzie bardzo gorąco! IMGW ostrzega o upale wtedy, gdy temperatura osiągnie bądź przekroczy 30°C. Tym razem ostrzeżenia I i II stopnia dotyczą piątku oraz soboty. W niedzielę możliwe gwałtowne burze i duży spadek temperatury.

Będzie bardzo gorąco! Możliwe burze

Taka pogoda w jeden z wakacyjnych weekendów dla wielu z nas jest spełnieniem marzeń. Ale warto pamiętać, że temperatury przekraczające 30°C mogą być również niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia!

Przypomnijmy: ostrzeżenie przed upałami oznacza, że temperatura powietrza na wysokości 2 m nad poziomem gruntu przekracza +30°C.

Według prognozy synoptycznej na portalu IMGW, w piątek temperatura w niektórych rejonach kraju ma wzrosnąć do 34°C. Gorąco będzie niemal w całej Polsce, a mieszkańcy południowego-wschodu mogą liczyć na bezchmurne niebo!

W sobotę termometry wskażą do 32°C, ale pogoda może być bardziej gwałtowna. Pojawią się niebezpieczne burze, którym może towarzyszyć silny wiatr, dochodzący do 90 km/h.

W niedzielę burzowa aura przesunie się nad wschodnią Polskę.

Alerty dotyczą dziewięciu województw

Ostrzeżenia IMGW wydawane są w trzystopniowej skali.

Ostrzeżenie I stopnia w tym przypadku oznacza, że temperatura maksymalna mieści się w przedziale 30-34 stopnie (minimalna jest niższa niż 18 stopni) i występuje przez co najmniej dwa dni. Lub gdy przez przynajmniej jeden dzień temperatura maksymalna wynosi co najmniej 35 stopni.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza natomiast, że temperatura maks. wynosi co najmniej 30, ale nie przekracza 34 stopni (minimalna jest wyższa niż 18 stopni) i występuje przez co najmniej dwa dni.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy części Śląska i Małopolski. Natomiast ostrzeżenie II stopnia IMGW wydało dla następujących województw:

  • pomorskiego
  • kujawsko-pomorskiego
  • mazowieckiego
  • łódzkiego
  • wielkopolskiego
  • opolskiego
  • dolnośląskiego

Pamiętajmy o rządowych zaleceniach i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, pamiętać o nakryciu głowy i lekkiej przewiewnej odzieży, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV.

Najlepiej nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach!

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować