×

Bardzo nietypowe objawy koronawirusa. Jeśli je zaobserwujesz, idź do lekarza!

Bardzo nietypowe objawy koronawirusa mogą świadczyć o rozwijającym się w organizmie zakażeniu. Ich dostrzeżenie jest trudne, ponieważ chory może je wiązać z innymi chorobami. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo nietypowe objawy koronawirusa

W miarę wzrostu ilości przypadków zakażeń COVID-19, lekarze są w stanie zaobserwować coraz większą różnorodność objawów towarzyszących chorobie. Każdy człowiek przechodzi koronawirusa w nieco inny sposób i dlatego rozpiętość możliwych symptomów jest bardzo duża.

Niedawno specjaliści ustalili, że infekcje jamy ustnej mogą świadczyć o zarażeniu. Teraz Światowa Organizacja Zdrowia podzieliła się informacją o tym, że COVID-19 może objawiać się w sposób bardzo nietypowy. O zakażeniu mogą świadczyć również charakterystyczne zmiany zachowania lub niespotykane dotąd odczucia psychiczne. Są to m.in. drażliwość, dezorientacja, niepokój, stany depresyjne, zaburzenia snu oraz powikłania neurologiczne, takie jak udar lub zapalenie mózgu.

Najczęściej obserwowanymi objawami zakażenia koronawirusem są gorączka, suchy kaszel i poczucie silnego zmęczenia. Charakterystycznym sygnałem, który pomaga w odróżnieniu przeziębienia czy grypy od chińskiego wirusa jest utrata węchu i/lub smaku. Oprócz tego, niepokojące mogą być: przekrwienie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, ból gardła, ból głowy, ból mięśni lub stawów, wysypki skórne, nudności lub wymioty, biegunka, dreszcze czy zawroty głowy.

Możemy uniknąć zakażenia

Zdarza się, że zakażenie koronawirusem ma ciężki przebieg. Zazwyczaj ma to miejsce u osób starszych bądź zmagających się z chorobami współistniejącymi. Typowymi objawami mogą być wówczas duszność, utrata apetytu, utrzymujący się ból czy ucisk w klatce piersiowej.

Co więcej, lekarze ze szpitala w San Antonio w Teksasie odkryli, że zarażenie COVID-19 może zaburzać męską płodność. Medycy zaobserwowali u 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem opuchnięcie, uczucie ciepła i ból jąder. Po przeprowadzeniu badań miejsc intymnych okazało się, że są one zaczerwienione. Pacjent miał obustronne zapalenie jąder. Lekarze nie mają wątpliwości, że takie schorzenie może prowadzić do zaburzeń w wytwarzaniu plemników, a co za tym idzie prowadzić do niepłodności.

Pamiętajmy, że w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów koronawirusa należy skontaktować się z lekarzem, placówką medyczną lub skorzystać z teleporady. Po zebraniu wywiadu, specjalista stwierdzi czy konieczne jest wykonanie testu na Covid-19 bądź innych badań.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować