×

Barbara Rosiek nie żyje! Autorka „Pamiętnika narkomanki” zmarła w wieku 60 lat

Barbara Rosiek nie żyje! Od 14. roku życia aż do rozpoczęcia studiów, pisała pamiętnik, w którym opowiadała o trudnej walce z uzależnieniem. Jej debiut literacki wychował kilka pokoleń nastoletnich czytelników. Nazywana „przyjaciółką wykluczonych”, przez całe dorosłe życie wspierała chorych i umierających.

„Przyjaciółka wykluczonych”

Przez większość swojego życia, Barbara Rosiek pomagała tym, obok których inni przechodzą obojętnie, z obawą, a nawet obrzydzeniem. Wspierała ich i rozumiała, bo sama dźwigała na swoich barkach bagaż niezwykle trudnych doświadczeń.

Barbara Rosiek angażowała się w pomoc narkomanom, a także dzieciom uzależnionych. Pracowała jako wolontariuszka w hospicjum dla umierających na nowotwory. Żyła dla innych. Każdy, kto potrzebował pomocy lub rozmowy, mógł do niej zadzwonić albo napisać e-mail.

Swoimi książkami autorka trafiała do kolejnych pokoleń nastolatków, również tych, którzy na kartkach książki odnajdywali swoją historię. Rosiek wiedziała, o czym pisze. Dzięki wytrwałej walce, udało jej się pokonać uzależnienie od narkotyków.

Powtarzała, że najważniejsza książka nadal przed nią…

Wydany w 1985 roku „Pamiętnik narkomanki” stał się bestsellerem i powtórzył sukces „My, dzieci z dworca ZOO”. Ale Rosiek nie zamierzała spocząć na laurach. Po swoim debiucie literackim, napisała jeszcze dziesięć książek poświęconych narkomanii i terapii, w tym takie powieści jak „Kokaina”, „Ćpunka”, „Byłam schizofreniczką” czy „Alkohol, prochy i ja”. Wszystkie opierały się na jej osobistych przeżyciach, ale i doświadczeniach jej pacjentów. Rosiek wydała również kilkanaście tomików poezji.

Po wygraniu walki z nałogiem Rosiek ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Potem pracowała jako psycholog kliniczny w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie.

W 2002 roku w International Biographical Centre w Cambridge przyznano Rosiek medal za całokształt twórczości literackiej, a w 2016 roki minister kultury wręczył autorce medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mimo wielu sukcesów literackich, Rosiek mawiała, że najważniejsza książka nadal przed nią…

Barbara Rosiek nie żyje

Barbara Rosiek zmarła 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15.

Bliscy autorki zbierali środki, aby móc ją godnie pochować… Na Facebooku wieloletni przyjaciel Rosiek, Andrzej Bryśkiewicz pisał:

W tym trudnym dla Nas czasie potrzebujemy wsparcia na godny pochówek Barbary Rosiek. Od teraz wszystkie pieniądze, które zostaną zebrane przeznaczone zostaną na rzecz godnego pochówku. W imieniu rodziny proszę o wsparcie i udostępnienie informacji. Dziękuję

Przez ostatnie lata kobieta zmagała się ze skutkami wypadku, w którym złamała kręgosłup. Tym razem to ona potrzebowała wsparcia – już wtedy rozpoczęła się zbiórka środków na leki i rehabilitację. Mimo przeciwności, Rosiek pozostawała aktywna w mediach społecznościowych, jeszcze kilka miesięcy temu brała udział w spotkaniach z czytelnikami.

[Andrzej Bryśkiewicz]Drodzy,Dziś 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15, w wieku sześćdziesięciu lat odeszła od Nas…

Opublikowany przez Barbarę Rosiek Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Ostatni wpis Barbary Rosiek

Ostatni wpis autorki „Pamiętnika narkomanki” pojawił się w mediach społecznościowych 24 marca. Rosiek napisała wtedy:

Jako poetka pragnę pisać ku pokrzepieniu serc, solidaryzując się ze światem w czasie epidemii. Podziwiam tych na pierwszej linii ognia jak i z każdym innym, który musi sobie radzić z emocjami, jakie niesie stan zagrożenia. Sama mam pełno obaw, ale i nadziei, że człowiek sobie poradzi w tak ekstremalnych sytuacjach. Musimy trzymać i wierzyć, że nastanie dzień nowej rzeczywistości. Wolnej od tej strasznej choroby. I sądzę, że świat już nie będzie taki sam, a jednak ludzki.

Autorka „Pamiętnika narkomanki” miała 60 lat.

Barbara Rosiek nie żyje
Facebook
Barbara Rosiek nie żyje
Instagram
Barbara Rosiek nie żyje
Facebook

Fotografie: Instagram, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij