×

Już w październiku wejdzie do obiegu banknot o nowym nominale 19 złotych!

100-lecie niepodległości Polski obchodziliśmy w 2018 roku. Jednak część rocznic istotnych dla naszej państwowości przypada na obecny rok. Jedną z nich jest powstanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Z tej okazji Narodowy Bank Polski ogłosił, że wyemituje nowy banknot o nominale 19 złotych. Jak będzie wyglądał?

Nowy banknot o nominalne 19. złotych

Banknoty kolekcjonerskie to gratka przede wszystkim dla kolekcjonerów i numizmatyków. Narodowy Bank Polski (NBP) emituje je z okazji ważnych dla kraju wydarzeń albo dla upamiętnienia wybitnych postaci i autorytetów. Nikogo nie powinno więc zdziwić powstanie specjalnego banknotu z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Pierwszy banknot upamiętniający tę kluczową dla współczesnej Polski datę pojawił się już w ubiegłym roku. Był to banknot 20. złotowy z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Teraz NBP ogłosiło wprowadzenie nowego banknotu. Jego nominalna wartość wyniesie 19 złotych i ma upamiętniać powstanie PWPW.

Kogo zobaczymy na 19. złotowym banknocie?

Projekt nowego banknotu wykonała Justyna Kopecka. Jego przednia strona będzie przestawiała Ignacego Jana Paderewskiego. Jest postacią szczególnie ważną dla historii PWPW, ponieważ powstała właśnie dzięki jego wysiłkom. Na froncie zobaczymy również napis „niepodległa” odwzorowany z rękopisu marszałka Piłsudskiego. Przez ostatni rok z pewnością widzieliście go nie jeden raz, ponieważ jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obok znajduje się stylizowany wizerunek orderu Orła Białego, czyli najstarszego i najważniejszego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Na banknocie zobaczymy również datę 25 stycznia 2019 roku. To dzień, na który przypadła 100. rocznica utworzenia PWPW. Do roku 1919, czyli postania PWPW, nawiązuje również nominał banknotu, czyli 19 zł.

Banknot o nominalne 19 złotych będzie pełnoprawnym środkiem płatniczym

Na banknocie nie zabraknie również bardziej współczesnych akcentów. Na jego odwrocie odnajdziemy wizerunek budynku, w którym mieści się PWPW na tle panoramy współczesnej Warszawy. Ze względu na to, że banknot jest teoretycznie pełnoprawnym środkiem płatniczym, obok wizerunku gmachu znajduje się zabezpieczenie SPARK Live wbudowane w logo PWPW. Tak jak w przypadku innych środków płatniczych, na banknocie znajdzie się również pasek opalizujący. Jest widoczny w świetle UV i składa się z powtarzającego się skrótu NBP i liczby 19.

Banknot z Ignacym Paderewskim ma przypominać o roli PWPW

Przez emisję banknotu, NBP chce podkreślić szczególną rolę PWPW w kształtowaniu się współczesnej, polskiej państwowości oraz szczególną rolę, którą pełni wobec obywateli. Niezwykle istotne jest również uczczenie pamięci Ignacego Paderewskiego. Pianista i polityk jest jedną z osób, której zawdzięczamy niepodległość naszego kraju. To własnie on powołał do istnienia Państwowe Zakłady Graficzne, które dały początek PWPW. Banknot z jego wizerunkiem trafi do obiegu już 2 października 2019 roku w nakładzie 55 tysięcy sztuk.

Może Cię zainteresować