×

Wolontariusze przebadali tirówki ze Szczecina. Jednego badania obawiały się najbardziej

Prostytucja powszechnie jest uważana za najstarszy zawód świata. Zawód, który wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami przede wszystkim na tle zdrowotnym. Kobiety decydujące się na świadczenie usług seksualnych wielu partnerom są bowiem narażone na wysokie ryzyko zakażenia wirusem HIV, HCV i pozostałymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową. Jaki procent kobiet pracujących w seks-biznesie jest zakażonych? Odpowiedź na to pytanie postanowili poznać szczecińscy wolontariusze, którzy podjęli się przeprowadzenia specjalnych badań. Wyniki poznasz poniżej.

Ankiety przeprowadzone w tamtym roku

Jeszcze rok temu wiele kobiet świadczących usługi seksualne przyznało w sporządzonych przez stowarzyszenie ankietach, że jest chorych na m.in. kiłę, chlamydię, rzeżączkę czy HCV. Żadna z nich nie wspomniała jednak o wirusie HIV, który bardzo często współwystępuje z wymienionymi wcześniej chorobami.

Wolontariusze ze Szczecina wykonują prostytutkom testy na obecność HIV, HCV i kiły

Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU ze Szczecina dostało 37 tys. złotych na wykonanie testów na obecność HIV, HCV i kiły u miejscowych prostytutek. Dzięki środkom z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii będzie można przebadać około 250 kobiet. Akcja badawcza trwa od początku bieżącego roku. Na jakiej zasadzie odbywają się testy? Wolontariusze najzwyczajniej w świecie jeżdżą do kobiet, które oferują płatne usługi seksualne, odwiedzają je w agencjach towarzyskich lub też zatrzymują się na trasach wylotowych i wjazdowych, gdzie od czasu do można zastać prostytutki.

Na chwilę obecną przebadano 51 kobiet. Wiemy, jakie są wyniki badań

Na razie wszystkie dziewczyny godzą się na przeprowadzenie badania, choć obawialiśmy się, że tak nie będzie. Jest nam nieco łatwiej, bo większość z tych kobiet znamy i one znają nas. Jeździmy do nich przecież także w ramach akcji profilaktycznych, rozdajemy prezerwatywy, lubrykanty. Przebadaliśmy już 51 kobiet i u żadnej nie wykryto HIV, HCV, ani kiły – mówi Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy DADU

Co, jeśli wynik testu na wspomniane wcześniej choroby, okazałby się być pozytywny?

Jeśli wynik badań wskaże na to, że dana kobieta jest chora na HIV, zostanie poinformowana o dalszej diagnostyce i możliwości wykonania kolejnych bezpłatnych i anonimowych badań. W przypadku stwierdzenia kiły i HCV chora powinna wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu w POZ w celu dalszej diagnostyki.

Test na obecność HIV można wykonać w Szczecinie anonimowo

To bardzo istotna informacja, o której powinna wiedzieć każda świadcząca usługi seksualne kobieta. Póki co statystyki pokazują jednak, że tak nie jest – na 84 prostytutek, które wypełniły ankietę, tylko 28 przebadało się na obecność wirusa HIV.

Z ankiet wynika że 16 proc. szczecińskich prostytutek oferuje seks waginalny bez prezerwatywy

Seks bez zabezpieczenia proponują jednak zwykle klienci. Kliencie, którzy często są nosicielami niebezpiecznych chorób. Za stosunek bez prezerwatywy zwykle są w stanie zapłacić, a kiedy się im odmawia, nierzadko reagują agresywnie.

O ile jeszcze jakiś czas temu do grupy nosicieli wirusów HIV czy HCV zaliczano głównie homoseksualistów, dzisiaj może być nim każdy. Warto o tym pamiętać

____________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować