×

Awokado powoduje kalectwo. Lekarze biją na alarm, bo takich przypadków jest dużo

Awokado powoduje kalectwo – ostrzegają holenderscy lekarze. Do szpitali trafia coraz więcej osób z tzw. rękami awokado. Co to jest i jak powstaje?

Zdrowe i nieekologiczne

Awokado, ulubieniec hipsterów, jest bardzo zdrowe. Zawiera dobre tłuszcze, proteiny, witaminę A, działa przeciwnowotworowo, ma też dobry wpływ na jelita, skórę i obniża poziom cholesterolu. Niestety, jego uprawy bardzo niszczą środowisko.

Są odpowiedzialne za 30-40 proc. rocznej utraty terenów leśnych w Meksyku, przez co populacja migrujących motyli monarchów zmniejszyła się dziesięciokrotnie od lat 90. Co gorsza, do wyprodukowania pół kilograma awokado, czyli około trzech sztuk, potrzeba aż 272 litrów wody, która pobierana jest z rzek i podglebia. W ten sposób ziemia wysycha, co zwiększa ryzyko susz i pożarów.

A teraz jeszcze okazuje się, że ludzie nawet nie potrafią się obchodzić z „krwawym diamentem Meksyku”…

Reddit

Awokado powoduje kalectwo

Holenderscy lekarze alarmują, że do szpitali trafia coraz więcej pacjentów z tak zwanymi „rękami awokado”. Problem jest od dawna znany również w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że wielu miłośników awokado rzuca się na nie z nożem, próbując usunąć nim pestkę, zamiast łyżką. Ostrze łatwo zsuwa się po twardej pestce i może wyrządzić sporą krzywdę.

Jak ostrzega Annekatrien van de Kar, chirurg z Amsterdamu, cytowana przez Deutsche Welle:

Często obserwujemy uszkodzenie lub nawet przecięcie nerwów palców.

Chociaż oficjalne statystyki nie są prowadzone, holenderscy chirurdzy ujawniają, że zdarza im się przyjmować po kilka „ofiar awokado” w tygodniu. W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się około 8 tysięcy przypadków trwałych okaleczeń w trakcie krojenia awokado.

Sytuacja jest tak poważna, że lekarze zastanawiają się, czy nie warto zaapelować do producentów awokado o umieszczanie naklejek z ostrzeżeniem na tych, jak się okazuje, niezwykle niebezpiecznych owocach.

awokado powoduje kalectwo
Freepik
Źródła: smoglab.pl, www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Freepik, Reddit

Może Cię zainteresować

zamknij