×

Awaryjne lądowanie samolotu w Madrycie! Pilot poinformował kontrolę lotu o problemach

Awaryjne lądowanie samolotu w Madrycie! Z powodu uszkodzonego silnika, samolot należący do linii Air Canada musiał tuż po starcie przygotować się do procedury awaryjnego lądowania. Na pokładzie było w sumie 131 osób.

Awaryjne lądowanie samolotu w Madrycie

Wczoraj, tj. 3 lutego samolot Boeing 767 należący do linii Air Canada i lecący z Madrytu do Toronto miał poważną awarię. Na jego pokładzie poza załogą, znajdowało się 128 pasażerów. W sumie 131 osób.

Tuż po starcie ok. godz. 14:30 pasażerowie usłyszeli „eksplozję podwozia”, a kilka minut później pilot uspokajał ich, tłumacząc iż doszło do pęknięcia jednej z opon. Niestety, jakaś część opony musiała uderzyć w silnik samolotu i go uszkodzić. W związku z tym, konieczne było zawrócenie maszyny i awaryjne lądowanie.

Pilot poinformował kontrolę lotów o problemie technicznym. Jednak zanim dostał zgodę na lądowanie, musiał opróżnić zbiornik z paliwem. To głównie z tego powodu musiał ponad 5 godzin krążyć na niskiej wysokości nad południowo-wschodnią aglomeracją Madrytu. Trasę lotu AC837 można było śledzić na portalu Flightradar24.

Sukces pilota porównywany do awaryjnego lądowania Tadeusza Wrony

Boeing wylądował po godz. 19:00 polskiego czasu na madryckim lotnisku Barajas w asyście myśliwców. Co można zobaczyć na nagraniach, jakie pasażerowie samolotu udostępnili w mediach społecznościowych.

Wcześniej odpowiednio przygotowano pas, przy którym w gotowości czekały pojazdy straży pożarnej oraz karetek pogotowia. Lądowanie nastąpiło po zapadnięciu zmroku, ale, jak poinformowali kontrolerzy lotu, przebiegło pomyślnie.

To zdarzenie jest porównywane do awaryjnego lądowania samolotu ze schowanym podwoziem na lotnisku Okęcie, które miało miejsce 1 listopada 2011 roku. Boeingiem lecącym z Newark (USA) do Warszawy pilotował wtedy kpt. Tadeusz Wrona.

Hiszpański dziennik „El Mundo” prowadził transmisję na żywo z awaryjnego lądowania Boeinga 767 w Madrycie.

Źródła: www.rmf24.pl, next.gazeta.pl, www.polsatnews.pl

Może Cię zainteresować