×

Autor znaku I love NY nie żyje! Dzięki temu projektowi zyskał ogromną fortunę

Autor znaku I love NY nie żyje! Wiadomość o jego śmierci zasmuciła ludzi na całym świecie. Legendarne logo, którego największą zaletą była prostota na przestrzeni lat doczekało się milionów interpretacji i międzynarodowej sławy. Wczoraj odszedł jego twórca.

Autor znaku I love NY

Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie widział logotypu I love NY. Choć symbol miasta liczącego najwięcej mieszkańców w USA jest rozpoznawalny w każdym zakątku Ziemi, to większości osób jego twórca nie jest znany.

Autor słynnego znaku składającego się z trzech liter i serduszka, zmarł 26 czerwca w Nowym Jorku. Milton Glaser odszedł w dniu swoich 91. urodzin. Jak podała jego żona Shirley, przyczyną zgonu był wylew. Mężczyzna od dawna zmagał się z niewydolnością nerek.

Milton Glaser był nie tylko legendarnym rysownikiem, autorem plakatów, ale też designerem. Przyszedł na świat w Nowym Jorku jako potomek węgierskich Żydów. To właśnie w tym miejscu ukończył studia graficzne w szkole The Cooper Union. Później kontynuował swoją edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, we Włoszech.

W 1954 roku został dyrektorem artystycznym Push Pin Studios i sprawował tę funkcję przez 20 lat. Glaser był również jednym z założycieli New York Magazine. Milton Glaser zasłynął jako autor ponad 300 plakatów i posterów. Jego najbardziej znaną pracą jest logotyp I love NY, w którym słowo love w sprytny sposób zostało zastąpione czerwonym sercem. Znak powstał w 1977 roku i rokrocznie generuje zysk w wysokości 30 mln dolarów USD.

Nowa wersja znaku

Po zamachach na WTC, które miały miejsce 11 września 2001 roku, Glaser stworzył nową wersję logotypu I love NY, która brzmiała I love NY more than ever. Serce rozdzielające litery było lekko zaczernione i sprawiało wrażenie nadpalonego.

Autorzy nekrologów oraz wspomnień na temat słynnego rysownika opowiadają o tym, jak wielkie znaczenie miał ów symbol dla mieszkańców w tamtym czasie.

Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta.

Milton Glaser był również autorem znanego plakatu Boba Dylana. Autor połączył na nim czarną sylwetkę Boba Dylana z mieniącą się wielokolorową czupryną. Plakat w stylu Pop-Art powstał w 1966 roku. Praca została dołączona do płyty „Bob Dylan Greatest Hits”.

Artysta miał na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Stworzył nawet własną czcionkę o nazwie Glaser Stencil. Jego prace można podziwiać w Museum of Modern Art, Muzeum Wiktorii i Alberta oraz w Muzeum Izraela.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować