×

Austria zalegalizowała eutanazję. Kto będzie miał dostęp do śmierci na życzenie?

Austria zalegalizowała eutanazję. Wczoraj weszły w życie przepisy, na mocy których wybrani chorzy będą mieli możliwość wcześniejszego zakończenia swojego życia. Śmierć na życzenie odtąd będzie przysługiwać osobom przewlekle lub nieuleczalnie chorym.

Wielkie zmiany

Austria na przestrzeni ostatnich miesięcy już niejednokrotnie zaskoczyła świat za sprawą radykalnych przepisów. Rządzący wprowadzają ustawy, które wywołują mieszane uczucia zarówno w kraju, jak i za granicą.

Lockdowny dla zaszczepionych i niezaszczepionych, obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi czy konieczność noszenia maseczek we własnym domu, to tylko część z wielu kontrowersyjnych restrykcji, które zaczęły obowiązywać w ostatnim czasie.

Austria zalegalizowała eutanazję

Politycy postanowili pójść o krok dalej i dlatego wczoraj przegłosowano legalizację eutanazji. Oznacza to, że już od stycznia 2022 roku osoby przewlekle chore lub niemające szans na wyleczenie, będą mogły ubiegać się o wcześniejsze zakończenie życia. Do tej pory zgodnie z kodeksem karnym Austrii wszelkie działania związane z pomaganiem w odebraniu sobie życia podlegały karze od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia.

Możliwość poddania się eutanazji będzie przysługiwała pełnoletnim osobom, które zadeklarowały chęć śmierci. Co więcej, człowiek zainteresowany eutanazją powinien potwierdzić zdolność do podejmowania samodzielnych decyzji. Aby uzyskać zgodę na przerwanie życia konieczne będzie przeprowadzenie rozmowy z dwoma lekarzami. Następnie chory otrzyma czas na zastanowienie się czy, aby na pewno chce zakończyć swoje życie. Później otrzyma do podpisania pisemne oświadczenie, które zostanie opracowane w towarzystwie prawnika lub notariusza.

Austriacka Agencja Prasowa podaje, że tylko jedna z opozycyjnych partii sprzeciwiła się wprowadzeniu skrajnie liberalnych przepisów.

Przeciwko projektowi zmian w prawie zagłosowała tylko jedna z trzech opozycyjnych partii.

Przepisy zmieniono po tym, jak sąd federalny uchylił postanowienia prawa karnego zakazujące wszelkich form pomocy ludziom pragnącym śmierci.

Jak będzie przebiegać eutanazja?

W kolejnym kroku osoba ubiegająca się o eutanazję będzie musiała udać się do apteki, aby uzyskać śmiercionośne substancje medyczne. Nazwy środków wykorzystywanych do eutanazji nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Informacje na ich temat otrzymają wyłącznie prawnik lub notariusz, któremu chory przedstawił oświadczenie chęci zakończenia życia.

Dotychczas zgodnie z zapisami austriackiego kodeksu karnego, działania obejmujące angażowanie się w pomoc komuś, kto chce pozbawić się życia były zagrożone karą od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia. W grudniu 2020 roku Sąd Konstytucyjny orzekł jednak, że karanie za udzielanie wsparcia w umyślnym zakończeniu życia jest niezgodne z Konstytucją. W związku z tym, ostatniego dnia 2021 roku przepis ten zniknie z Kodeksu karnego Austrii.

Sąd Konstytucyjny oświadczył, że dotychczasowe przepisy naruszają prawo do samostanowienia o sobie. W opinii sędziów poprzednie zapisy prawne były niedopuszczalne, gdyż zakazywały „każdej formy pomocy (przy odebraniu sobie życia, niezależnie od okoliczności)”.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować