×

Australia walczy z koronawirusem. Wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną

Australia walczy z koronawirusem: tylko w niedzielę w stanie Wiktoria odnotowano siedem zgonów i 671 nowych przypadków zachorowań. Lokalne władze zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego oraz godziny policyjnej.

Dobowy rekord zakażeń na świecie

W piątek wieczorem Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o kolejnej rekordowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem na świecie (ostatni niechlubny rekord padł 24 lipca, gdy odnotowano 284 196 zakażeń).

To kryzys zdrowotny, który zdarza się raz na sto lat

– przyznał szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W ciągu wspomnianej doby wykryto 292 527 przypadków Covid-19. Największe wzrosty zakażeń odnotowano w Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Tamtejsze dane na temat przyrostu zachorowań zwalają z nóg. W samej tylko Brazylii odnotowano 69 tys. przypadków zachorowań, w USA 65 tys., a w Indiach 55 tys.

Europa, w której zdiagnozowano przecież aż 25 tys. zachorowań, w tym kontekście wydaje się więc względnie bezpieczna. Tymczasem sytuacja państw europejskich nadal nie napawa optymizmem. W piątek poinformowano o 2800 kolejnych potwierdzonych zakażeniach w Hiszpanii. W Polsce padają nowe rekordy zakażeń koronawirusem. Jak podaje Polsat News, w ostatnich dniach aż 40 krajów zgłosiło rekordowy przyrost zachorowań.

Australia walczy z koronawirusem

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, wiele krajów zastanawia się nad powrotem do obostrzeń. Na radykalne kroki zdecydowały się lokalne władze stanu Wiktoria w Australii. Przez gwałtowny przyrost zakażeń, w niedzielę wprowadzono tam stan klęski żywiołowej i godzinę policyjną!

Mieszkańcy Melbourne, największego miasta w stanie Wiktoria i drugiego co do wielkości miasta Australii, nie mogą opuszczać domów w godz. 20:00-5:00. Wyjątki dotyczą jedynie drogi do pracy i wizyty u lekarza. W związku z tym policja zyskała dodatkowe uprawnienia.

Nowe restrykcje będą obowiązywać przez minimum 6 tygodni, a więc do połowy września.

Najdalej 5 kilometrów od domu

Zakupy w Melbourne od poniedziałku do piątku będzie mogła robić tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego i nie częściej niż raz dziennie.

Co więcej, mieszkańcy miasta nie będą mogli odtąd oddalać się od domu na odległość większą niż 5 kilometrów. Nowe zasady uzupełniają nakaz noszenia masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego.

Lokalne władze zakazały ślubów, zamknięto także przedszkola i inne placówki opiekujące się dziećmi. Uczniowie powrócą do nauki zdalnej.

Ale na tym nie koniec. W środę , zgodnie z zapowiedzią premiera rządu Wiktorii, mieszkańcy mogą się spodziewać wprowadzenia również ograniczeń ekonomicznych, czyli zamrożenia działalności przedsiębiorstw oraz punktów usługowych. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos. Ograniczenia dotknął też prawdopodobnie komunikację miejską.

Warto dodać, że na 17 282 potwierdzone przypadki koronawirusa w Australii, aż 11 tysięcy odnotowano w stanie Wiktoria.

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować