×

Atak na centrum handlowe w Kijowie: Rosjanie otworzyli ogień przez to zdjęcie?

Atak na centrum handlowe w Kijowie: po ostrzale Rosjan zginęło co najmniej 8 cywilów, a kilkanaście osób zostało rannych. Kilka godzin przed atakiem do sieci wrzucono zdjęcie spod centrum handlowego. Wszystko wskazuje na to, że to przez nie Rosjanie zaatakowali właśnie w tym miejscu…

Atak na centrum handlowe w Kijowie

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie ostrzelali centrum handlowe Retroville. Prawdopodobnie zostało trafione rakietą Iskander. Eksplozja była tak potężna, że odczuwano ją w całym Kijowie. Po ostrzale w centrum handlowym wybuchł pożar. Zginęło co najmniej 8 osób, a kilkanaście zostało rannych.

Ataku dokonano z mobilnego kompleksu rakietowego. Fala uderzeniowa niszczyła wszystko w odległości dziesiątek metrów.

Wszystko przez jedno zdjęcie?

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że do uderzenia w centrum handlowe doszło nieprzypadkowo. Miały się tam znajdować ukryte pojazdy artylerii oraz sprzęt ukraińskiej armii, w tym ręczne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych. Skąd takie przypuszczenia?

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie spod centrum handlowego. Widać na nim cztery ukraińskie jednostki i żołnierzy obok nich. Sprzęt po chwili opuścił parking, ale po kilku godzinach doszło do ataku rakietowego ze strony Rosjan.

Uważaj, co publikujesz w Internecie podczas wojny – tak można podsumować apel, z którym zwrócili się Ukraińcy po tych wydarzeniach. Poproszono, by nie publikować zdjęć, na których widać ukraiński sprzęt wojskowy (niezależnie od tego, gdzie się on znajduje). Jak się okazało, w serwisach społecznościowych pojawiło się więcej feralnych zdjęć. To stanowiło pretekst do ataku i doskonale wpisało się w narrację rosyjskiej propagandy, że Ukraińcy ukrywają sprzęt wojskowy pomiędzy cywilami, a potem mówią, iż Rosjanie atakują obiekty cywilne.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała tiktokera, który opublikował zdjęcia.

Świadomie lub nieświadomie osoba ta pracowała jako zwiadowca dla wroga. Apelujemy do wszystkich obywateli: nie publikujcie danych o ruchu sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy, obiektach wojskowych i wyników ataków wroga! Są one wykorzystywane przez okupantów przy planowaniu dalszego ostrzału

– przekazano w komunikacie.

Ukraińcy podkreślają, że nic nie usprawiedliwia ataków na ludność cywilną!

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij