×

Areszt za obchody Halloween? Do Sejmu trafiła właśnie taka petycja

Areszt za obchody Halloween? Do Sejmu wpłynęła petycja, by zakazać celebrowania w Polsce amerykańskiego święta. Karą będzie pozbawienie wolności bądź grzywna.

Amerykańskie święto

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, który najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych. Ale także Kanada, Irlandia i Wielka Brytania chętnie celebrują 31 października. Natomiast Halloween do Polski dotarło w latach 90.

Głównym symbolem Halloween jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. W wieczór 31 października dzieci przebierają się za straszydła, np. duchy, demony, zombie, wampiry, czy czarownice. Następnie pukają do drzwi sąsiadów i za słynny okrzyk „cukierek albo psikus” otrzymają różne słodkości. Jednak nie wszystkim podoba się ten zwyczaj.

Areszt za obchody Halloween?

Dzisiaj w sieci zawrzało, gdy pojawiły się nagłówki odnośnie kary pozbawienia wolności za obchody Halloween. O całej sprawie poinformowała gazeta Rzeczpospolita. Do Sejmu wpłynęła anonimowa petycja dotycząca zakazu amerykańskiego święta. Wbrew pozorom nie jest to propozycja Prawa i Sprawiedliwości, ale nieznanego obywatela. Czemu Sejm pochyla się nad taką propozycją? Wszystko jest efektem uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach.

Już wiele podobnych propozycji wpłynęło do Sejmu, jednakże były one odrzucane. Jak powiedział w rozmowie z gazetą Sławomir Piechota (przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej), szef Komisji do Spraw Petycji:

Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego. Wskazuje też, że takie propozycje komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. Nie przewiduje jej też w przypadku ustawy o Halloween.

A co takiego znalazło się w propozycji zakazu Halloween? Otóż każdej osobie, która by chciała celebrować to święto groziłoby:

Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni.

Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności.

Jak widać dzisiejsza wyjątkowa petycja potrafiła podnieść temperaturę w Internecie. A ostatecznie i tak zostanie… odrzucona. Uff.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.facebook.com, wiadomosci.radiozet.pl, dziennikzachodni.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować