×

Apokaliptyczne filmy pomagają przetrwać epidemię. Naukowcy mają na to dowody

Apokaliptyczne filmy pomagają przetrwać epidemię. Naukowcy przeprowadzili interesujące badanie, które wykazało, że osoby oglądające filmy o tematyce katastroficznej dużo lepiej radzą sobie z… epidemią koronawirusa.

Apokaliptyczne filmy pomagają przetrwać epidemię

Filmy katastroficzne od lat należą do jednych z najpopularniejszych. Inwazje obcych cywilizacji, erupcje wulkanów, czy zagrażające Ziemi asteroidy fascynują ludzi na całym świecie.

Naukowcy od dawna usiłują się dowiedzieć, co kieruje widzami pragnącymi na własne oczy zobaczyć zagładę świata. Zespół badawczy z University of Chicago, Pennsylvania State University i Aarhus University dokonał nieprawdopodobnego odkrycia.

Okazuje się, że osoby lubiące oglądać filmy przedstawiające koniec świata, są bardziej odporne na panującą pandemię. Dla sporej części oglądających kino katastroficzne to swego rodzaju metoda na przygotowanie się do rzeczywistej katastrofy.

Co więcej, badacze zauważyli, że od początku epidemii koronawirusa nastąpił znaczny wzrost oglądalności filmu „Contagion” (2011) z Gwyneth Paltrow i Mattem Damonem w rolach głównych. Aby ustalić, dlaczego wybór widzów pada właśnie na ten film, przeprowadzono internetowe badanie. W tym celu 126 osób zostało zapytanych o to, czy wcześniej byli fanami tego gatunku filmowego, jaki jest ich stosunek do koronawirusa i czy obejrzeli wspomniany film.

Zaskakujące wyniki

Widzowie odpowiedzieli, że oglądanie tego typu filmów było dla nich przygotowaniem do epidemii. Osoby lubiące apokaliptyczne obrazy wykazywały wyższy poziom odporności na pandemię koronawirusa.

Psychologowie uważają, że oglądanie wstrząsających scen wytworzyło w widzach mechanizm ochronny, który zadziałał, gdy wybuchła realna epidemia. Naukowcy są zdania, że filmy katastroficzne pozwalają wyćwiczyć umiejętność radzenia sobie z rozmaitymi problemami, w tym ze stresem.

Osoby, dla których epidemia koronawirusa nadal jest dużym obciążeniem psychicznym powinny wypróbować na sobie metodę wskazaną przez naukowców. Do tej pory powstało wiele filmów o epidemii. „Epidemia”, „28 dni później”, „Jestem legendą” czy „Zdarzenie” to tylko nieliczne tytuły.

Wszystko wskazuje na to, że COVID-19 będzie z nami jeszcze bardzo długo, dlatego warto nauczyć się walczyć z lękiem przed chorobą.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować