×

Antykoncepcja refundowana przez NFZ. Kobiety o tym nie wiedzą i przepłacają

Antykoncepcja refundowana przez NFZ? Jest metoda, z której można skorzystać nieodpłatnie, jednak wiele kobiet nie ma o tym pojęcia. Dlaczego ginekolodzy o tym nie informują?

Spirala antykoncepcyjna – co to takiego?

Spirala antykoncepcyjna wymiennie nazywana jest także wkładką domaciczną. Jest to najbardziej efektywna forma zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę. Skuteczność w tym przypadku wynosi 99 procent. Mimo to, spirala antykoncepcyjna jest jedną z metod zabezpieczania, po którą kobiety sięgają najrzadziej. Dlaczego?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze. I nie inaczej jest w tym przypadku. Wkładka to skuteczna, lecz kosztowna metoda antykoncepcji. Za samą spiralę zapłacimy ok. 500 zł. Za jej założenie możemy zapłacić nawet drugie tyle. Do tego dochodzą koszty związane z konsultacją ginekologiczną. W niektórych przypadkach trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet ok. 2 tys. złotych. Takie wyliczenia skutecznie zniechęcają kobiety do sięgnięcia po tę metodę. Szczególnie, że ginekolodzy niechętnie wspominają o jednym ważnym fakcie…

Antykoncepcja refundowana przez NFZ

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina, że założenie wkładki wewnątrzmacicznej jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Nadal trzeba zapłacić za samą wkładkę, ale to i tak koszt przynajmniej o połowę mniejszy, niż w prywatnym gabinecie. Sęk w tym, że wiele kobiet nie wie, iż może bezpłatnie skorzystać z zabiegu i konsultacji ginekologicznej.

Trzeba zaznaczyć, że spiralę należy wymieniać co 5 lat. A zatem miesięczny koszt użytkowania nie przekroczy nawet 10 złotych. Zdarzają się jednak przypadki, że ginekolog odmawia wykonania zabiegu w ramach NFZ i wysyła pacjentkę do prywatnego gabinetu. Co w takiej sytuacji?

Federacja radzi, żeby wystąpić o pisemną odmowę wykonania zabiegu wraz z uzasadnieniem. NFZ przewiduje kary finansowe, jeśli lekarz odmówi wykonania zabiegu, który jest finansowany przez Fundusz. Oczywiście chodzi o wszystkie poradnie i gabinety gineokologiczno-położnicze, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeśli jesteś kobietą, która posiada ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ, masz także prawo do darmowego usunięcia spirali.

Warto też wspomnieć, że temat antykoncepcji w Polsce nadal jest tematem kontrowersyjnym. Może się zdarzyć, że ginekolog odmówi wykonania zabiegu, powołując się na klauzulę sumienia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować