×

Antycyklon nadciąga nad Polskę. Meteorolodzy wieszczą drastyczną zmianę pogody

Antycyklon nadciąga nad Polskę. Tak wysokiego ciśnienia nie było w kraju od ponad roku. Meteorolodzy zapowiadają gwałtowną zmianę pogody. Czego możemy się w takim razie spodziewać w nadchodzących dniach?

Prognoza pogody

Nad zachodnią częścią Rosji od dłuższego czasu utrzymuje się gigantyczny wyż, czyli antycyklon. Ośrodek wysokiego ciśnienia stopniowo przesuwa się w kierunku Polski. Zdaniem meteorologów już w najbliższy weekend odczujemy dużą zmianę pogody. Jeszcze dziś w większości regionów Polski będzie panowała wyśmienita aura. Bezchmurne niebo oraz temperatury z zakresu od 11 stopni do nawet 15 stopni Celsjusza będą okazją do korzystania z ostatnich w miarę ciepłych dni w roku. Przebywanie na świeżym powietrzu może jednak zakłócać dość silny wiatr, sięgający w górach nawet 65 km/h. W niedzielę pogoda również będzie sprzyjająca. Temperatury wyniosą od 7 do 14 stopni. Niebo będzie nadal bezchmurne, a noce pogodne, jednak mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. Ewa Łapińska, synoptyk IMGW prognozuje:

Będzie słonecznie, ale to słoneczko zbytnio nas nie ogrzeje. Na wschodzie kraju, po porannych przymrozkach, w ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do 11 stopni Celsjusza. W centrum prognozujemy 13 stopni i 15 na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu chwilami porywisty, osiągający do 30-40 km/h, może wzmacniać odczucie chłodu.

Antycyklon nadciąga nad Polskę

Piękną pogodę niestety będzie zakłócał pojawiający się od czasu do czasu silny wiatr. To właśnie za jego sprawą chłód będzie dużo mocniej odczuwalny. Wychodząc na zewnątrz, koniecznie trzeba sięgać po czapkę oraz szalik. Sytuację dodatkowo pogorszy nadejście nad kraj antycyklonu, który spowoduje podwyższenie ciśnienia. Na barometrach będzie nawet 1 040 hPa na wschodzie oraz 1 035 hPa na zachodzie kraju.

Wysokie ciśnienie będzie w szczególności problematyczne dla astmatyków, ponieważ może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Wrażliwe osoby mogą odczuwać także bóle głowy, znużenie, senność, rozdrażnienie czy rozkojarzenie. Co więcej, wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo udaru mózgu. Osoby należące do grupy ryzyka powinny zatem regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Warto zauważyć, że moment słabnięcia wiatru prowadzi do opadania i gromadzenia zanieczyszczeń na powierzchni ziemi. Właśnie dlatego w czasie antycyklonu alergicy powinni unikać przebywania w miejscach występowania smogu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij