×

Nie żyje Andrzej Kopiczyński. Aktor znany z jednego z najpopularniejszych, polskich seriali

W dniu 13 października, po 2 latach walki z chorobą Alzheimera, zmarł jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Dziś żegnamy Andrzeja Kopiczyńskiego…

Wszyscy pamiętają go z roli Stefana Karwowskiego w kultowym serialu Czterdziestolatek Jerzego Gruzy. Dialogi i sceny z tego obrazu przejdą do historii tak samo jak postać głównego bohatera.

Tak o roli mówił sam aktor ponad 6 lat temu:

Tyle lat już minęło, a jak wiemy, ludzie wciąż chętnie to oglądają. To jest miłe i nigdy nie spotkały mnie przykrości ze strony publiczności, ale tak zwane zawodowe sprawy trochę w tym ucierpiały.

Urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Już od najmłodszych lat marzył o karierze aktorskiej i wiedział, że z tym chce związać swoją przyszłość. Dlatego nikogo nie dziwił fakt, że w 1958 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi.

Zadebiutował na dużym ekranie w filmie Jerzego Kawalerowicza Prawdziwy koniec wielkiej wojny. Równie mocno kochał teatr i występował w Bydgoszczy, Olsztynie i Warszawie. Jego bogata filmografia świadczyła o tym, że miłość do kina była odwzajemniona. Pojawił się w takich produkcjach jak Święta wojna Juliana Dziedzina, Zasieki Janusza Przymanowskiego, Znachor Jerzego Hoffmana czy Noce i dnie Jerzego Antczaka.

Mało mówił o swoim życiu prywatnym i strzegł swojego rodzinnego ogniska. Z ostatnią żoną, Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską, związany był przez kilkadziesiąt lat aż do jej śmierci w czerwcu 2016 roku.

Może Cię zainteresować

zamknij