×

Andrzej Duda złożył do sejmu projekt zmiany ustawy aborcyjnej!

Prezydent Andrzej Duda proponuje kompromis aborcyjny! Opublikował oświadczenie, w którym napisał: „Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny”. Czy to pomoże uspokoić nastroje?

Prezydent zabrał głos w sprawie protestów

Chociaż prezydent Andrzej Duda przebywa na kwarantannie, dwa dni temu postanowił przerwać milczenie i w rozmowie z Polsat News zabrał głos w sprawie protestów kobiet. Podczas rozmowy telefonicznej wypowiedziała się również Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent tłumaczył, że rozumie emocje towarzyszące tej sprawie, ale nie popiera aktów profanacji i dewastacji.

Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją. Rozumiem kobiety, które protestują, choć wszyscy znają moje poglądy. W pierwszej chwili, gdy była mowa o wyroku TK byłem zadowolony. Spodziewałem się jednak, że Trybunał zostawi czas na to, by przepisy zostały doprecyzowane. Nie dziwię się gniewowi i obawie protestujących kobiet.

– powiedział.

W podobnym tonie wypowiedziała się żona prezydenta Dudy.

Andrzej Duda proponuje kompromis aborcyjny!

Podczas gdy kobiety szykują się do najliczniejszego dotychczas (przynajmniej tak wynika z zapowiedzi) protestu, prezydent wydał zaskakujące oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP i w mediach społecznościowych. W nowym kompromisie proponowanym przez prezydenta, znalazła się dopuszczalność aborcji z uwagi na wady letalne płodu.

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych

– napisał Andrzej Duda.

Przypomnijmy: wady letalne to takie, które powodują, że dziecko urodzi się martwe lub obarczone ciężką chorobą lub wadą, prowadzącą bezpośrednio do śmierci dziecka, nawet pomimo zastosowanego leczenia.

Kompromis zaproponowany przez Dudę zaostrzyłby przepisy z 1993 roku i złagodził skutki wyroku TK.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij