×

Andrzej Duda publicznie odpowiedział, czy zaszczepi się na koronawirusa

Andrzej Duda zaszczepi się na COVID-19 „jeśli tylko będzie taka możliwość”. Prezydent poruszył także temat wprowadzonych obostrzeń na święta i sylwestra.

Andrzej Duda zaszczepi się na COVID-19

Na opracowanie szczepionki cały świat czekał od początku wybuchu pandemii koronawirusa. Pierwsze szczepienia rozpoczęły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce szczepienia mają rozpocząć się po świętach. Najpierw preparat zostanie podany seniorom, personelowi medycznemu i służbom mundurowym.

Wokół tematu szczepień narosło wiele pytań i wątpliwości. Czy szczepionka jest bezpieczna dla seniorów? Co ze skutkami ubocznymi? A nawet: czy szczepionka będzie zawierała mikrochipy? Wiele osób uważa, że politycy powinni szczepić się przeciw SARS-CoV-1 publicznie, aby w ten sposób zachęcać społeczeństwo do podobnego działania.

O to, czy prezydent Andrzej Duda zaszczepi się publicznie przeciwko COVID-19, zapytała Dorota Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń”. Na to pytanie odpowiedział sam zainteresowany. Jak zadeklarował:

Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, bez odbierania szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście się zaszczepię.

Prezydent podkreślił, że dzięki szczepieniom życie w Polsce „będzie mogło wrócić na drogę rozwoju”:

Cały czas wspierałem akcję poszukiwania dla Polaków remedium na koronawirusa – nie wiedzieliśmy, czy to będzie lek czy szczepionka. W czasie mojej wizyty w USA rozmawiałem o tym z prezydentem Trumpem. Wydaje się, że szczepionka jest jedyną szansą na pokonanie pandemii.

Przypomnijmy, że jeszcze podczas kampanii wyborczej głośno zrobiło się o słowach Andrzeja Dudy, który powiedział, że nie szczepi się na grypę. Podczas rozmowy zdradził, że „nie lubi, gdy ktoś operuje igłą w okolicy jego ramion:

Są takie sytuacje, gdy czy ktoś jest entuzjastą szczepień, czy nie jest, powinien poddać się akcji szczepień.

„Święta inne niż dotychczas”

Prezydent Duda nawiązał też do obostrzeń, które będą obowiązywały w Boże Narodzenie i sylwestra:

Święta będą inne niż dotychczas. Nigdy chyba jeszcze nie mieliśmy takich świąt. Mamy ograniczenia w liczbie osób, które mogą się spotkać i zasiąść do wigilijnego stołu. W naszej rodzinie to nie będzie taka Wigilia jak zawsze, nas te obostrzenia też dotykają. Mam stosunkowo dużą rodzinę, mówię tu o rodzicach, siostrach z mężami, z dziećmi. Nie możemy być wszyscy razem. Spędzimy Wigilię tylko z moimi rodzicami.

Przypomnijmy, że podczas ostatniej konferencji prasowej ministra zdrowia ogłoszono nowe restrykcje, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia. Rząd zamknie m.in. hotele (także na ruch służbowy), galerie handlowe, czy stoki narciarskie.

Natomiast w sylwestra będzie obowiązywać tzw. „godzina policyjna”, czyli zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 rano 1 stycznia. W tym czasie wychodzić z domu będzie można tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. wtedy, gdy konieczna będzie wizyta w aptece lub wyjście w celu zawodowym.

Na koniec rozmowy prezydent zaapelował o pozostanie w domach w sylwestra.

Źródła: wyborcza.pl, www.rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij