×

Amerykanie kupują broń oraz amunicję w hurtowych ilościach! Chcą być gotowi

Amerykanie masowo kupują broń oraz amunicję w obawie przed skutkami pandemii. Uważają, że taki zakup jest konieczny jeśli dojdzie do rozruchów społecznych.

Amerykanie masowo kupują broń

Sprzedaż broni i amunicji gwałtownie rośnie w USA, ponieważ narasta obawa przed możliwymi niepokojami społecznymi podczas pandemii. Wielu Amerykanów postanowiło kupić broń jako formę samoobrony. Na zachodnim wybrzeżu długie kolejki klientów ustawiały się w kolejce przed magazynami broni gdzie nabywają odpowiednią broń oraz amunicję. W sklepie z bronią Martin B Retting w Culver City w Kalifornii kolejki są niezwykle częstym widokiem.

Larry Hyatt, właściciel jednego z największych w kraju sklepów z bronią, Hyatt Guns w Charlotte w Północnej Karolinie. W rozmowie z The Guardian mówi, że sceny masowych zakupów w jego sklepie były praktycznie bezprecedensowe:

To dopiero drugi raz w mojej 61-letniej działalności, kiedy widzieliśmy coś takiego. Doświadczamy ogromnego popytu, aby kupić broń i amunicję, ponieważ ludzie czują potrzebę ochrony siebie i swoich rodzin. Największą popularnością cieszą się pistolety oraz karabinki. Nikt praktycznie nie kupuje broni myśliwskiej.

Ostatnim przypadkiem kiedy ludzi masowo wykupywali broń była strzelanina w szkole podstawowej Sandy Hook w Connecticut w 2012 roku.

Gazeta New York Times donosi, że w ciągu poprzedniego miesiąca zakupiono prawie dwa miliony broni oraz kilka milionów sztuk amunicji, co czyni marzec drugim najbardziej ruchliwym miesiącem pod względem sprzedaży broni w historii Ameryki. Dokładne szacunki nie są możliwe, bowiem różne stany USA mają mniej lub bardziej liberalne prawo w kwestii sprzedaży.

Kultura broni w USA

Stany Zjednoczone słyną z luźniejszego podejścia do kwestii broni palnej niż większość krajów świata. Możliwość obnoszenia się z bronią jest zagwarantowana przez konstytucję Stanów Zjednoczonych poprzez 2 poprawkę, wprowadzoną 15 grudnia 1791 roku:

Na mocy tej poprawki uznaje się, że obywatelom amerykańskim przysługuje prawo do posiadania i noszenia broni.

Zwolennicy broni uważają, że jest ona podstawą wolnego człowieka, który ma prawo do samoobrony siebie jak i rodziny. Teksas uważany jest za jeden z najbardziej liberalnych stanów pod tym względem, bowiem można się tam obnosić z bronią palną na widoku. W wyniku strzelaniny w El Paso z 3 sierpnia 2019 roku, legislacja tamtejszego regionu jeszcze bardziej zliberalizowała prawo do noszenia broni w miejscach publicznych.

Źródła: www.theguardian.com, www.theguardian.com, www.independent.co.uk, www.indy100.com, metro.co.uk, trybun.org.pl

Może Cię zainteresować

zamknij