×

29 tysięcy osób wróciło do kraju w ramach „Lotu do domu”. Dziś zaplanowane jest 18 kursów

Akcja „Lotu do domu” to rządowa inicjatywa, która pomaga wrócić Polakom do kraju. Wciąż trwa i z jej pomocą wróciło już 29 tysięcy osób.

Ratunek dla uwięzionych turystów

Inicjatywa rządu jest odpowiedzą na problemy tysięcy Polaków, którzy w czasie rozwijania się pandemii, byli za granicą. W obecnej sytuacji masowo zawieszano międzynarodowe połączenia samolotowe oraz kolejowe, aby ograniczyć rozszerzanie się wirusa. Szacuje się, że poza granicami kraju przebywa od 200 do nawet 400 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Chęć powrotu do kraju zgłosiło 45 tysięcy osób.

Pierwsze samoloty wystartowały 15 marca i rozpoczęły masowe zwożenie Polaków do kraju.

Akcja „Lotu do domu”

Najwięcej pasażerów transportowanych jest z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii oraz USA. W obecnym momencie do kraju powróciło prawie 29 tysięcy osób i LOT wykonał już ponad 211 rejsów. Rzecznik polskich linii lotniczych Michał Czernicki powiedział że nie wiadomo kiedy zakończy się akcja:

Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło wrócić do kraju, będziemy wykonywać te rejsy jak długo to tylko będzie możliwe operacyjnie i administracyjnie.

Początkowo bilety były płatne i mogły osiągać cenę nawet kilku tysięcy złotych. Jak poinformował PAP Polska dzisiaj dołączyła do unijnego mechanizmu, który zapewnia przewoźnikom zwrot kosztów podróży.

Do końca tygodnia zaplanowano 40 takich rejsów. Czy wy lub wasi znajomi z nich skorzystaliście?

Źródła: www.tvp.info, podroze.onet.pl, www.polsatnews.pl, telewizjarepublika.pl, next.gazeta.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Wikipedia

Może Cię zainteresować

zamknij