×

900 plus zamiast 500 plus. Kto i od kiedy będzie mógł dostać takie świadczenie?

900 plus zamiast 500 plus? Sztandarowy program PiS miał poprawić sytuację demograficzną Polski. Nie poprawił. Ale rząd się nie poddaje i zapowiada dodatkową podwyżkę świadczenia. Kogo obejmą zmiany i kiedy wejdą w życie?

Fiasko 500 plus

Program 500 plus w dużej mierze przyczynił się do zwycięstwa PiS w wyborach. Plan był ambitny – rządzący chcieli, by to świadczenie odwróciło spadek dzietności. Dziś, po prawie pięciu latach funkcjonowania świadczenia, wiemy już, że cel nie został osiągnięty. Są na to dowody, które nie pozostawiają żadnych złudzeń – świadczenie 500 plus nie przyczyniło się do wzrostu liczby urodzin. Przykład? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu 2020 roku urodziło się o 4000 dzieci mniej, niż rok wcześniej.

900 plus zamiast 500 plus
Pixabay

Polskie społeczeństwo nadal się starzeje – rośnie liczba emerytów, a grupa pracujących, z których podatków finansowane są świadczenia, ustawicznie maleje. Wielu zwraca uwagę także na inną kwestię – szalejąca inflacja sprawia, że 500 złotych ma coraz mniejszą wartość. Trudno nie zauważyć drożyzny w sklepach czy wzrostu cen za usługi.

900 plus zamiast 500 plus

500 plus nie przyczyniło się do zwiększenia dzietności. Rząd liczy na to, że uruchomienie dodatkowych środków zmieni coś w tej kwestii. Nie chodzi jednak o waloryzację. PiS chce w ramach Polskiego Ładu uzupełnić już obowiązujące świadczenie o dodatkowe 400 złotych. Krótko mówiąc – zamiast 500 złotych rodzice dostaną 900 złotych miesięcznie. Ale nie wszyscy.

900 plus zamiast 500 plus
Pixabay

900 plus ma przysługiwać rodzinom, które nie będą pobierać 1000 plus. Krótko mówiąc, tym rodzicom, którzy wychowują małe dzieci i zatrudniają nianie bądź powierzają je pod opiekę instytucjom. W tym przypadku dodatkowe świadczenie będzie przysługiwać na pierwsze lub jedyne dziecko. Chodzi o to, żeby zachęcić rodziców do powrotu do pracy oraz do powiększania rodzin.

900 plus zamiast 500 plus
Pixabay

Z kolei 1000 plus to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Kwota całego świadczenia to 12 tys. zł, które może być wypłacane przez rok po 1 tys. zł miesięcznie, albo przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.

Na dodatkowe świadczenia rodzice będą musieli poczekać już tylko kilka miesięcy. Jak zapowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zmiany wejdą w życie od 2022 roku. Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać bez względu na dochód rodziny. Wypłacaniem świadczeń zajmie się ZUS.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij