×

9 oznak kłamstwa. Jak poznać, że ktoś nie jest wobec nas szczery?

9 oznak kłamstwa. Wiedzieliście, że jest ich aż tyle? Agent FBI, specjalizujący się w przesłuchaniach, zdradził, na jakie gesty i zachowania zwracać uwagę, gdy podejrzewamy, że ktoś nas okłamuje.

Jak rozpoznać kłamcę?

Chociaż prawda najczęściej i tak wychodzi na jaw, ludzie, z rozmaitych pobudek, decydują się na kłamstwo. Im lepiej kogoś znamy, tym szybciej wyłapiemy zmiany w jego zachowaniu, mogące świadczyć o tym, że nie jest z nami do końca uczciwy.

Istnieją jednak uniwersalne oznaki kłamstwa, a jest ich dokładnie 9. Wychwycił jej i zdefiniował agent FBI, specjalizujący się w przesłuchaniach, na podstawie wielu lat rozmów z przestępcami i podejrzanymi. W rozmowie z Your Tango wymienia 9 oznak, na które powinniśmy być szczególnie uczuleni, jeśli podejrzewamy, że ktoś nas okłamuje.

9 oznak kłamstwa

1. Sięganie po wodę
Kłamstwo wymaga precyzji, z którą nie każdy radzi sobie intuicyjnie. Z obawy przed popełnieniem błędu, kłamca doświadcza symptomów charakterystycznych dla stresu. Przede wszystkim poci się. To sprawia, że więcej niż zwykle wody zawartej w organizmie wydobywa się przez skórę, zwłaszcza dłoni i czoła. Konsekwencją jest wysychanie gardła i intensywna potrzeba uzupełnienia niedoborów płynu.

2. Przełykanie śliny
Pamiętacie sceny przesłuchań z filmów i seriali kryminalnych, gdy podejrzany pyta, czy może dostać wodę? To dlatego, że ma zaschnięte gardło ze stresu. Z braku wody będzie próbował się ratować częstym przełykaniem śliny. To go zdradzi.

3. Niekontrolowane ruchy szczęki i ust
Z wyschniętym gardłem wiąże się jeszcze jeden objaw: nerwowe poruszanie szczęką i ustami. Ma to pomóc w większej produkcji śliny w sytuacji, gdy nie ma możliwości nawilżenia gardła wodą.

4. Unikanie kontaktu wzrokowego
Kłamca nie kontroluje wszystkich swoich odruchów. Oczywiście, to zależy od wprawy, ale nawet najlepsi oszuści wolą na wszelki wypadek unikać kontaktu wzrokowego. To niezawodny i znany od wieków objaw nieszczerości. Jeszcze gorzej, jeśli rozmówca nie tylko ucieka wzrokiem, lecz ucieka wzrokiem w stronę drzwi. Oznacza to, że chciałby jak najszybciej prysnąć.

5. Stopy w kierunku drzwi
Kierowanie stóp i ciała w stronę wyjścia świadczy o tym, że kłamca podświadomie szykuje się do ucieczki.

6. Nerwowe tiki
Do najpopularniejszych należą: stukanie palcami o blat lub własną nogę, ściskanie dłoni, strzelanie kostkami palców, ruchy głową. Te wszystkie symptomy świadczą o nerwowości i chęci zakończenia jak najszybciej stresującej rozmowy.

7. Cofanie głowy
Ten gest jest elementem strategii ucieczkowej. Kłamca zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzi niebezpieczną grę, może zostać w każdej chwili przyłapany na kłamstwie, dlatego chce, by rozmowa trwała jak najkrócej, a dystans między rozmówcami był jak największy. Dlatego maksymalnie cofa głowę, żeby oddalić się od rozmówcy.

8. Odchylenie ciała
Jeśli jest pole manewru, kłamca będzie chciał zachować dystans do rozmówcy całym swoim ciałem. Podczas rozmowy może cofać się lub przesiadać na dalsze miejsce. To oznaki, że ma coś do ukrycia.

9. Dotykanie szyi
Szyja jest jedną z najbardziej wrażliwych części ludzkiego ciała. Dotykanie jej działa na człowieka uspokajająco. Dlatego, jeśli zauważymy, że rozmówca łapie nie za szyję, czy nawet muska ją lub bawi się biżuterią, znajdującą się w pobliżu szyi, jak łańcuszek czy długi kolczyk, to oznacza, że czymś się stresuje. Być może kłamstwem, w które właśnie nas wciąga….

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.chillizet.pl, www.i-kancelaria.pl, rosnijwsile.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować