×

9-latka odpowiada za długi ojca. Sąd wydał nieprawdopodobny wyrok w tej sprawie

9-latka odpowiada za długi ojca. Kuriozalny wyrok sądu doprowadził do wybuchu sprzeciwu wśród społeczeństwa. Dlaczego dziecko ma ponosić odpowiedzialność za błędy swojego taty?

Niebywały wyrok

Z pewnością nikt nie spodziewał się takiego zakończenia batalii sądowej, toczącej się od wielu miesięcy w Chinach. Finał procesu przeciwko dziewczynce pochodzącej z prowincji Henan okazał się zaskakujący. Sąd orzekł, że 9-letnia Chen Man musi ponieść odpowiedzialność za długi swojego ojca. Co ciekawe, aż do momentu wydania wyroku, dziecko nie wiedziało, że przeciwko niemu wytoczono pozew. Nad jego przebiegiem czuwał bowiem dziadek sprawujący opiekę nad 9-latką.

Przyczyną batalii sądowej były nieuregulowane sprawy związane z mieszkaniem, które nieżyjący już ojciec Chen Man sprzedał mężczyźnie o imieniu Wang. Pomimo tego, że nabywca wpłacił pieniądze, nie wprowadził się do lokalu. Stało się tak, ponieważ poprzedni właściciel trafił do więzienia. Ojciec dziecka został skazany za podwójne morderstwo. Zabił matkę oraz babcię Chen Man.

Ze względu na fakt, że sprzedający znajdował się w więzieniu, Wang nie był w stanie dopełnić stosownych formalności. W efekcie pomimo wpłaty pieniędzy, nie otrzymał praw do mieszkania. Podjął decyzję o wszczęciu procesu sądowego. W 2019 roku pozwał 9-latkę z nadzieją na odzyskanie swoich pieniędzy.

9-latka odpowiada za długi ojca

Miesiąc temu sąd wydał decyzję na korzyść Wanga. W rezultacie dziewczynkę uznano za dłużniczkę. Zapadła decyzja o tym, że dziecko będzie musiało od tego momentu stosować się do tzw. ograniczeń konsumpcji. 9-latka nie będzie mogła m.in. jeździć pociągami wysokiej klasy ani zatrzymywać się w hotelach.

Kontrowersyjny wyrok oburzył społeczeństwo w całych Chinach. Protestujący zaczęli wywierać presję na sąd, aby zmienił wyrok. Ostatecznie sędzia zmodyfikował swój wyrok, przyznając że był on niesprawiedliwy. David Zhou, który reprezentował Chen Man w trakcie procesu powiedział w wywiadzie dla Asia One:

Dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach sąd zmienił swoją decyzję. Zmiana orzecznictwa świadczy o tym, że sędziowie nie przeanalizowali sprawy dokładnie i zdolności dziewczynki do spłaty długu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij