800 plus na miliony dzieci. Nie można przegapić tego terminu

  800 plus na miliony dzieci. Nie można przegapić tego terminu

  Miliony dzieci mają przyznane 800 plus na nowy okres
  Miliony dzieci mają przyznane 800 plus na nowy okres
  Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
  04.03.2024 16:04

  Ponad 2,5 mln dzieci ma już przyznane 800 plus na kolejny okres świadczeniowy – poinformował przedstawiciel ZUS, Paweł Żebrowski. Jednak prawie trzykrotnie więcej dzieci spełnia warunki do otrzymania tego wsparcia. Program zachęca, aby nie odkładać decyzji na później.

  Od pierwszego dnia lutego bieżącego roku, rodzice oraz opiekunowie mają możliwość złożenia wniosków o uzyskanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Ten okres rozpocznie się 1 czerwca tego roku i będzie trwał do 31 maja 2025 roku.

  Nie brak już osób, które załatwiły wszystkie formalności i zgłosiły się do ZUS. Najświeższe informacje w tej kwestii udostępnił rzecznik tej instytucji.

  Tyle dzieci ma już zagwarantowane 800 plus

  - Ponad 2,5 mln dzieci ma już przyznane świadczenie z programu "Rodzina 800 plus" na kolejny okres świadczeniowy. Od 1 lutego 2024 r. rodzice złożyli 2,2 mln wniosków o 800 plus. Objęły one 3,5 mln dzieci - zrelacjonował PAP rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

  Tymczasem, jak wynika z dostępnych szacunków, na 800 plus ma prawo około 6,6 mln dzieci. Znaczy to, że spora liczba rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosku na nowy okres świadczeniowy.

  Co z 800 plus, o które zawnioskujemy później?

  Chociaż czas jeszcze jest, program pokazuje, że warto działać bez zbędnej zwłoki.
  Przedstawiciel przypomina, że złożenie wniosku na nowy okres od 1 lutego do 30 czerwca, skutkuje przyznaniem świadczenia od samego początku nowego okresu, czyli od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.
  W przypadku wniesienia dokumentów w czasie trwania nowego okresu (czyli po 30 czerwca) świadczenie zostanie przyznane od miesiąca wniesienia wniosku do końca okresu świadczeniowego. Oznacza to, że część środków zostanie utracona.
  Wniosek o przyznanie 800 plus można złożyć poprzez:
  • portal Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • darmową aplikację mZUS,
  • usługi bankowości elektronicznej.
  800 plus to zaktualizowana suma dobrze znanego świadczenia, obowiązująca od 1 stycznia bieżącego roku. Pomimo zmiany kwoty, zasady pozostały bez zmian. Wsparcie przysługuje dla każdego dziecka do 18 roku życia, niezależnie od dochodu.

  Ulga na dziecko. Tyle mogą odliczyć rodzice

  Rodzice powinni też pamiętać o inne obowiązki, w tym o rozliczeniach z urzędem skarbowym, gdzie można skorzystać z ulgi na dziecko.

  Z tej ulgi mogą korzystać rodzice, opiekunowie oraz osoby będące rodziną zastępczą, z tym warunkiem, że ich dochody są opodatkowane według skali podatkowej.
  W przypadku pierwszego dziecka obowiązuje graniczna kwota dochodu uprawniająca do odliczenia. Osoba rozliczająca się indywidualnie może skorzystać z ulgi, jeśli jej dochód nie przekroczył 56 tys. zł. W przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem - limit wynosi 112 tys. zł.
  Ulga umożliwia odliczenie kwoty:
  • 1112,04 zł - na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł - na trzecie dziecko,
  • 2700 zł - na czwarte i każde kolejne dziecko.

  Ulga na dziecko to jedna z licznych możliwości podatkowych ulg. Jak już informowaliśmy w WP, skorzystanie z kilku ulg może skutkować tym, że skarbówka zwróci jednej z rodzin 14 tys. zł.

  Źródło artykułu:WP Finanse
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także