×

Archeolodzy odkryli 800-letni garnek. To, co znaleźli w jego środku może na zawsze zmienić historię

W 2008 roku na wykopaliskach w Wisconsin archeolodzy odkryli coś małego, ale bardzo urodziwego: mały, gliniany garnek. Choć nie wydaje się na pierwszy rzut oka, aby było to coś imponującego, ten kawałek ceramiki szacuje się, że ma około 800 lat.

A co było w jego środku? Coś, co zmieni nasz sposób patrzenia na konserwowanie i przechowywanie żywności, a także na to, jaki wpływ mieli ludzie na przestrzeni setek lat na naszą planetę i nasze zachowanie.

To niesamowite, że ten gliniany garnek jest rzeczą tak aktualną w dzisiejszych czasach. Niewiele się zmieniło, prawda? Czy to nas zaskakuje, że przez prawie tysiąc lat garnek nie zmienił swojej formy czy zastosowania?

Garnek został odkopany w rezerwacie Menominee w Wisconsin, 800 lat przebywał w tym miejscu.

1

Wewnątrz archeolodzy znaleźli zapas nasion kabaczka. Można zgadywać, że ta metoda przechowywania służyła gromadzeniu zapasów żywności.

2

Teraz, siedem lat po dokonaniu tego wspaniałego odkrycia, studenci z Winnipeg postanowili zasiać nasiona z 800-letnią historią. Ku zdziwieniu ludzi, wyrosły z nich warzywa!

3

Imgur / Cmycherrytree

Kabaczek otrzymał nazwę Gete-okosomin, co oznacza Wielki, stary kabaczek w języku Menominee.

4

Trwają prace nad tym, aby plantacja nie wyginęła i można było bazować na nasionach sprzed 800 lat.

5

Tak, może i faktycznie to zwykły kabaczek, ale istota jego bytu sięga znacznie głębiej. To symbol wspólnoty i historii, a także fascynujące spojrzenie na to, czym jest czas.

6

Polecane

Może Cię zainteresować