×

79 nowych zakażeń w Polsce. Według ministra zdrowia, „jesteśmy na początku drogi”

79 nowych zakażeń w Polsce, najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, łącznia liczba chorych w naszym kraju to 1 984. Kiedy osiągniemy szczyt zachorowań?

79 nowych zakażeń w Polsce

Za pomocą Twittera Ministerstwo Zdrowia podało nową liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa na terenie naszego kraju. 25 przypadków pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe przypadki to:

  • Małopolskie: 19 osób
  • Łódzkie: 12 osób
  • Opolskie: 8 osób
  • Podkarpackie: 4 osoby
  • Podlaskie: 4 osoby
  • Wielkopolskie: 4 osoby
  • Pomorskie: 2 osoby
  • Zachodniopomorskie: 1 osoba

Łącznia liczba potwierdzonych laboratoryjnie przypadków w Polsce to: 1 984. Dziś rano pojawiła się także przykra informacja o 4 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Jednakże wszyscy pacjenci mieli choroby współistniejące.

„Jesteśmy na początku drogi”

Łukasz Szumowski na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia podkreśla, że podporządkowanie się rygorom kwarantanny jest głównym czynnikiem w walce z koronawirusem. Nie ukrywa, że spodziewany jest stopniowy i coraz większy wzrost zachorowań:

Mamy już 1984 osoby z potwierdzonym zakażeniem i spodziewamy się w najbliższych dniach większych przyrostów. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach dojdzie liczba do kilku tysięcy. To nie jest nawet koniec początku epidemii, cały czas będzie dochodzić do wzrostu.

Dzięki ograniczeniu życia społecznego będziemy w stanie zmniejszyć napływ pacjentów do oddziałów zakaźnych, dzięki czemu będziemy mogli obsługiwać tych pacjentów. W dużym stopniu od nas zależy, czy będą to setki tysięcy zakażonych pacjentów czy mnie.

Poinformował także, że do POZ, aptek, ratownictwa medycznego, policji oraz straży granicznej trafi 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. pojemników dezynfekcyjnych.

Szumowski zapewnił, że Polska posiada obecnie 46 laboratoriów przeprowadzających testy PCR na obecność koronawirusa w organizmie, a w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę.

Pamiętajmy o profilaktyce i ograniczajmy wychodzenie z domów.

Źródła: twitter.com, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij