×

71-latek miał koronawirus, ale to nie była przyczyna śmierci – podaje M. Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia dziś rano podało informację o piętnastym zgonie spowodowanym koronawirusem na terenie kraju. Okazało się jednak, że lekarze stwierdzili, że 71-letni mężczyzna umarł przez niewydolność krążeniowo-oddechową, która nie była nastepstwem COVID-19.

Ministerstwo zmieniło zdanie

Według najnowszych informacji zamieszczonych przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze, za ofiary śmiertelne koronawirusa uznaje się 14 osób. Dwie osoby z wirusem, o których śmierci poinformowano dzisiaj, nie zostają umieszczone w statystykach, bo COVID-19 nie był bezpośrednią przyczyną ich smierci.

 

Jak minimalizować ryzyko zakażenia?

Ministerstwo Zdrowia, jak również wszyscy przedstawiciele Rządu i medycy, od kilku dni nieustannie apelują aby każdy, kto ma taką możliwość, pozostał w domu. Niezwykle ważne jest, by nie wychodzić bez konieczności – dlatego Rząd ogłosił nowe zasady – opuszczać dom można jedynie do pracy, sklepu czy apteki – w przypadkach absolutnej konieczności. Kluczową sprawą jest również zachowanie dużego dystansu od innych ludzi, dlatego wprowadzono zakaz gromadzenia się więcej niż 2 osób.

Najważniejsze dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich jest częste i dokładne mycie rąk mydłem. Udowodniono naukowo że częste mycie rąk mydłem to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie zakażenia.

#Niekłammedyka

Bardzo ważne jest również, aby stosowac się do apelu medyków – nie oszukiwać lekarzy i służb medycznych. Aby zatrzymać rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemię odpowiednie służby muszą mieć wiedzę o wszelkich symptomach i kontaktach. Niestety, wciąż pojawiają się informacje o ludziach, którzy oszukiwali i przez to narazili dziesiątki ludzi na zarażenie. Wyjątkowo bulwersujący jest niedawny przypadek lekarki, przez którą trzeba było zamknąć oddział ginekologiczny w szpitalu Praskim w Warszawie. Kobieta zataiła że wróciła niedawno z za granicy, oraz odwiedzała ojca z podejrzeniem koronawirusa. Zarówno lekarka, jak i jej ojciec, zostali zdiagnozowani pozytywnie na obecność COVID-19.

Wiele osób przechodzi koronawirus bez żadnych objawów, więc ludzie nie wiedzą że narażają innych na śmiertelne niebezpieczeństwo. Dodatkowo mogą zarazić personel medyczny, co prowadzi niejednokrotnie wyłączenia medyków ze służby na czas kwarantanny. A już teraz służba zdrowia ma za mało rąk do pracy!

Polecane

Może Cię zainteresować