×

7 milionów zachorowań na COVID w ciągu jednego tygodnia. WHO bije na alarm!

Wariant Omikron szaleje, sytuacja pogarsza się w ekspresowym tempie. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia przekazał, że odnotowano 7 milionów zachorowań na COVID w ciągu jednego tygodnia – tak rozpoczęliśmy 2022 rok. Co będzie dalej? WHO alarmuje!

7 milionów zachorowań na COVID w ciągu jednego tygodnia

Gdy zaczyna się nowy rok, wszyscy życzą sobie przede wszystkim zdrowia i szczęścia. Na początku 2022 roku te życzenia na całym świecie wybrzmiały jeszcze mocniej. To kolejny rok rozpoczęty w cieniu pandemii. COVID-19 nadal zbiera śmiertelne żniwo, a Omikron sieje spustoszenie, również w Europie.

Jak przekazał dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Kluge podczas konferencji prasowej w Genewie, w pierwszym tygodniu 2022 roku w Europie zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków COVID-19.

W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni, stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji

– dodał dr Kluge.

Nie mamy powodów do optymizmu. Prognozy są fatalne, ponieważ Omikron, to wyjątkowo zaraźliwy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie.

WHO szacuje, że w ciągu 6-8 tygodni zakażona Omikronem będzie połowa mieszkańców Europy.

Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni

– przekazał dr Kluge.

To oznacza ogromne przeciążenie systemów ochrony zdrowia.

WHO wzywa europejskie państwa

Wszystkie europejskie państwa mają wspólnego przeciwnika, ale każde próbuje sobie radzić na swój sposób. Poszczególne rządy różnie podchodzą do tematu restrykcji, szczepień czy paszportów covidowych. Ale eksperci są zgodni co do jednego – szczepionki są najskuteczniejszym orężem w walce z koronawirusem.

Dlatego doktor Hans Kluge wystosował apel do rządzących wszystkimi państwami w Europie. Zaapelował, by zadbano o kampanie przekonujące do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. Wezwał też, żeby wprowadzić obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.

Przypomnijmy: polskie ministerstwo zdrowia w ostatnich dniach zaskoczyło wszystkich, rozsyłając… SMS-y do zaszczepionych. Trafiły one do milionów Polaków, zaszczepionych już trzema dawkami. Niezaszczepieni wiadomości nie otrzymują. Logiczne? Niekoniecznie. Dlatego ta informacja wywołała spore poruszenie w sieci.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij