×

Ponad 600 zł na dziecko i to bez większych formalności. Kto może je otrzymać?

Powraca projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a wraz z nim ponad 600 zł na dziecko. Kto będzie mógł liczyć na taki zastrzyk gotówki?

Rząd blisko rok kazał Polakom czekać na zapowiadane w alimentach zmiany

Rząd blisko rok kazał Polakom czekać na zapowiadane w alimentach zmiany. Teraz temat projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego powraca, a wraz z nim kwestia alimentów natychmiastowych. Powinien zainteresować każdą osobę, która płaci lub otrzymuje alimenty na dziecko.

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma umożliwić otrzymywanie alimentów po przejściu znacznie uproszczonych procedur (złożeniu uproszczonego formularza). Co więcej, pozew o alimenty natychmiastowe ma być rozpatrywany już w ciągu 14 dni.

600 zł na dziecko
Pxhere

Ponad 600 zł na dziecko

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia – od stycznia 2022 roku wynosi ono 3010 zł brutto. O jakich kwotach więc mowa? Poniższe wyliczenia tyczą się bieżącego roku:

  • 21 procent minimalnego wynagrodzenia w przypadku jednego dziecka – ok. 630 złotych,
  • 19 procent minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców – ok. 1140 złotych,
  • 17 procent minimalnego wynagrodzenia na każde z trzech dzieci – ok. 1530 złotych,
  • 15 procent minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga dzieci – ok. 1800 złotych,
  • 13 procent minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga i więcej dzieci – ok. 1950 złotych na pięcioro dzieci i po ok. 390 złotych na każde kolejne dziecko.
600 zł na dziecko
Pixinio

W przypadku osób, które chcą otrzymywać wyższe alimenty, należy złożyć wniosek do sądu. Sąd może nałożyć wyższe alimenty, jeśli są one uzasadnione zarobkami zobowiązanego do ich płacenia rodzica.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixnio.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij