×

6-latek zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19. Są wyniki sekcji zwłok chłopca

Tragiczne wieści dotarły do nas z Lizbony. 6-latek zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19. Śmierć dziecka błyskawicznie wywoła burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa preparatów. Preparatów, które mają zapobiegać ciężkim przebiegom zakażenia wirusem, a przede wszystkim śmierci. Przeprowadzono już sekcję zwłok chłopca. Czy faktycznie podana szczepionka mogła przyczynić się do tragedii?

6-latek zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19

6-late trafił do lizbońskiego szpitala Santa Maria z powodu zatrzymania akcji serca. Niestety, życia dziecka nie udało się uratować. Kilka dni wcześniej podano dziecku szczepionkę przeciwko COVID-19.

6-latek zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19
Wikimedia Commons

Znane są wyniki sekcji zwłok 6-latka

Sekcja zwłok miała dać odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę było przyczyną śmierci 6-latka. Jej wyniki opublikowano w środę 2 lutego przez lizboński dziennik „Publico”.

Z badań wynika, że przyczyną śmierci dziecka nie była podana kilka dni wcześniej szczepionka przeciwko COVID-19. Instituto Nacional de Medicina Legal (Krajowy Instytut Medycyny Prawnej i Nauk Sądowych) nie podał przyczyny zgonu chłopca „z uwagi na poszanowanie prywatności rodziny 6-latka”. Czy tylko nam takie uzasadnienie wydaje się być co najmniej dziwne?

Portugalscy lekarze apelują o zaprzestanie szczepień dzieci

W wyniku zaistniałej sytuacji, mimo wyników sekcji zwłok, w głowie rodzi się jedno pytanie: czy 6-latek by żył, gdyby nie przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19? Czy szczepionki są bezpieczne dla najmłodszych? Badania dowodzą, że tak. W przeciwnym razie preparat nie byłoby dopuszczony do użytku dla dzieci.

Tymczasem grupa 27 portugalskich lekarzy, w tym pediatrów i wirusologów, w związku z tragiczną śmiercią 6-latka wystosowała apel o zaprzestanie szczepień najmłodszych dzieci.

Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat są prowadzone w Portugalii począwszy od grudnia 2021 roku. Najmłodszym podawany jest preparat koncernu Pfizer. Ze względu na wiek, dzieciom podaje się zmniejszoną dawkę szczepionki.

6-latek zmarł po szczepieniu przeciw COVID-19
Wikimedia Commons

Szczepienia dzieci w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczęły się w Polsce 16 grudnia 2021 roku. Najmłodsi pacjenci otrzymują preparat Pfizer w ograniczonej dawce – 10 mikrogramów. Jak podaje strona rządowa gov.pl, „zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19”.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.pap.pl, www.gov.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), Wikimedia

Może Cię zainteresować

zamknij