×

6-latek uratował mamę, która dostała zapaści. Ratownicy są pod wrażeniem!

Niezwykle rezolutny maluch wykazał się bardzo dorosłą postawą! 6-latek uratował swoją mamę dzwoniąc po karetkę i sprowadzając pomoc!

Mały bohater

26-letnia Angelika jest mamą małego Rafałka i wspólnie mieszkają w Rybniku. 28 stycznia po godzinie 19:00 z powodu swojej choroby, dostała nagłej zapaści i straciła przytomność. Jej 6-letni synek jednak zachował zimną krew, choć strasznie się bał!

Wyciągnął telefon należący do jego mamy i zadzwonił pod 112, wzywając pomoc. Dodzwonił się do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Dyspozytorka kierowała i wspierała malucha przez telefon. Pokierowała wywiadem z 6-latkiem i udało się sprowadzić pomoc sąsiadki, mieszkającej obok. To ona poprowadziła dalszą część rozmowy i wskazała miejsce zamieszkania poszkodowanej.

Jak wyjaśnił Wojciech Brachaczek kierownik Ośrodka Koordynacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach postawa dyspozytorki także była ważna:

Dyspozytor medyczny instruuje drugą stronę, jak udzielić pierwszej pomocy. Dlatego ważnej jest, by nie wyłączać się i cały czas mieć kontakt z udzielającym instrukcji. W tym przypadku nie tylko chłopiec, ale i sąsiedzi prawidłowo wykonali polecenia dyspozytorki. Dzięki temu pomoc mogła na czas dotrzeć do poszkodowanej kobiety

Niezwykły spokój dyspozytorki w rozmowie z maluchem oraz jego reakcja umożliwiła błyskawiczną pomoc poszkodowanej kobiecie.

6-latek uratował swoją mamę

Ratownicy są pełni podziwu dla małego i rezolutnego chłopczyka, który dzięki błyskawicznej reakcji uratował mamę. Zapaść, której doznała kobieta według słów lekarzy, mogła się skończyć tragicznie.

Jak powiedział Wojciech Brachaczek:

Jesteśmy pod wrażeniem rezolutności chłopca. Sześciolatek zareagował wzorcowo. Co ważne, wiedział, jaki numer trzeba wystukać w telefonie. Dzięki takiej postawie ratownicy medyczni mogli szybko udzielić pomocy 26-letniej pacjentce

Pojawiły się głosy, że Rafałka należy zgłosić do wyróżnienia „Młody Bohater”. Jest to wyróżnienie dla najmłodszych, wręczane przez Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych. Otrzymuje je młoda osoba, która uratowała czyjeś życie, bądź pomogła w ocaleniu innego człowieka.

Jak widać nauka pierwszej pomocy od najmłodszych lat procentuje! Czy uważacie, że 6-latek powinien otrzymać tę nagrodę?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.se.pl, www.polsatnews.pl, www.radio.katowice.pl, wiadomosci.wp.pl, www.radiopiekary.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować