×

Archeolodzy odkryli 5 000 – letnią recepturę piwa. Pochodzi ze starożytnych Chin!

Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że ludność w starożytnych Chinach dosłownie musiała wypić kilka piw dziennie ze względu na ich ogromne zamiłowanie do tego trunku.

Akcesoria do tego potrzebne pochodzą z lat 3400-2900 p.n.e., a odkryto je w Mijiaya w prowincji Shaanxi. Wraz z tym znaleziskiem badacze przeprowadzili analizę pozostałości na starożytnej ceramice, słoikach i lejkach uzyskując zaskakujący przepis na piwo! Okazało się, że do warzenia piwa były wykorzystywane zboża bogate w skrobię oraz fitolity. Dokładniejsza analiza chemiczna wykazała, że w skład wchodziły również m.in. proso, nasiona łzawicy, lilia i co ciekawe… jęczmień!

Ten ostatni jest głównie składnikiem „nowoczesnego piwa”. Badacze byli w szoku, ponieważ okazało się, że w Chinach uprawiano go 1000 lat wcześniej niż dotychczas sądzono.

5000-letnia-recepture-piwa-2

Starożytny lejek do piwa znaleziony w miejscowości Mijiaya.

W zachodniej Eurazji jęczmień nie był spożywany aż do około 2000 lat temu – oznacza to, że ludzie początkowo uprawiali jęczmień tylko i wyłącznie w celach produkcji piwa, zanim zaczął być wykorzystywany do celów spożywczych.

Czym różnił się więc ich sposób warzenia piwa od dzisiejszych metod?

5000-letnia-recepture-piwa-1

Niestety, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na podstawie dostępnych badań.

Ciekawe jak smakowało kiedyś…

Polecane

Może Cię zainteresować