×

500+ zostanie zawieszone? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy

W mediach społecznościowych pojawił się niepokojący komunikat o tym, że od stycznia świadczenie 500+ na każde dziecko zostanie zawieszone. Minister rodziny i polityki społecznej zaapelowała o spokój.

500+ zostanie zawieszone?

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawił się komunikat o zawieszeniu programu 500+ wraz z początkiem 2021 roku. Wielu rodziców zaniepokoiła ta informacja.

I nic dziwnego. Zrzut zrobiony ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wygląda bardzo autentycznie.

500+ zostanie zawieszone
Facebook

Jednakże, jak czytamy na stronie WP Finanse, rząd nie ma w planach likwidacji 500+, będącego sztandarowym programem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Krążąca po sieci grafika jest najwyraźniej tzw. fake newsem.

Komunikat wywołał tym większe poruszenie, ponieważ jeszcze przed kilkoma miesiącami pojawiły się spekulacje na temat ograniczenia programu w związku z nadzwyczajnymi wydatkami, jakie budżet państwa miał ponieść w związku z pandemią. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej uspokajała wtedy, że do żadnych cięć nie dojdzie.

500+ zostanie zawieszone
Twitter

Szykują się jednak zmiany

O ile nie dojdzie do likwidacji programu, tak szykują się kolejne zmiany w programie 500+. O czym beneficjenci powinni wiedzieć?

Jak podaje WP Finanse, otóż świadczenie zostaje i nadal będzie przyznawane na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziny. Zmienią się natomiast zasady jego przyznawania. O ile do tej pory przedłużano ją automatycznie, to od 2021 roku świadczenie naliczane będzie od 1 czerwca do końca maja kolejnego roku.

To drobna zmiana, lecz ma ona znaczenie praktycznie. Jeśli zainteresowani nie złożą wniosku, nie dostaną pieniędzy.

500+ zostanie zawieszone
Twitter
Źródła: finanse.wp.pl, www.o2.pl, www.gowork.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować