×

500 złotych miesięcznie dla emerytów już od października. Jednak nie wszyscy je dostaną

Już od października 500 złotych dla emerytów. Jednak nie wszyscy otrzymają takie wsparcie. Na to, że domowy budżet powiększy się o kilkaset złotych, mogą liczyć tylko określone grupy emerytów. Na samym początku jedynymi beneficjentami ustawy miały być takie osoby, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Dziś jednak program rządowy uległ zmianie i został poszerzony o nową grupę świadczeniobiorców.

Już od października 500 złotych dla emerytów – jednak nie dla wszystkich

Nie tylko osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, ale także takie, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i mają ukończone 75 lat. Ponadto zmieniono także kryterium dochodowe. Na samym początku było to 1100 złotych. Teraz o 500+ może się starać emeryt, który spełnia wyżej wymienione punkty, a do tego jego wpływy na miesiąc nie przekraczają 1600 złotych.

500 zlłotych dla emerytów

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Wnioski przyjmuje ZUS, a emeryci mogą je składać od 1 października. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby dołączyć do tego odpowiednie dokumenty: orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.

Nie trzeba pojawiać się osobiście w ZUS-ie. Emeryci mogą wnioski wysłać także pocztą, a druk można pobrać ze strony www.zus.pl.

dodatkowe pieniądze dla emerytów

Około 850 000 osób może liczyć na wsparcie finansowe z programu 500+ dla emerytów

Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek problemy z tym, jak odpowiednio wypełnić wniosek, wszelkiej pomocy udzielają pracownicy ZUS w placówkach stacjonarnie. Pomocne jest także Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00).

Kiedy emeryt dowie się o tym, czy otrzyma pieniądze?

Na stronie ZUS-u czytamy:

Decyzję wydamy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jeśli złożysz wniosek przed 1 grudnia 2019 roku, na wydanie decyzji w sprawie świadczenia uzupełniającego będziemy mieć 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (art. 27 ust. 1 ustawy o świadczeniu uzupełniającym)

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, informuje:

Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika

Od października emeryci mogą składać wnioski o dodatkowe świadczenie

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

Może Cię zainteresować

zamknij