×

500 plus: zmiany w lipcu! O czym powinni wiedzieć pobierający to świadczenie?

500 plus: zmiany w lipcu, ale w tym wypadku na korzyść pobierających. Rodzice w tym roku nie powinni się martwić o kwestię składania wniosków.

500 plus: zmiany w lipcu

Obecna pandemia ma ogromny wpływ na wszystko, także na 500 plus. W lipcu czekają nas pewne zmiany, ale rodzice nie powinni się martwić. Okres rozliczeniowy programu socjalnego zmieniono i nie trzeba, jak co roku składać papierów o jego przedłużenie.

W tym roku jest inaczej. Rodzice nie muszą składać od lipca nowych wniosków na nowy okres świadczeniowy. W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r.

Jesteśmy zadowoleni z działania programu. Od początku działania 500 plus trafiło do 6,5 milionów dzieci w łącznej kwocie ponad 100 miliardów złotych.

– tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z kolei od przyszłego roku funkcjonować będzie docelowy roczny okres świadczeniowy. Prawdopodobnie będzie on trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.

A co jeśli urodziło się nam dziecko?

Minister podkreśla, że jeśli rodzice nie korzystają obecnie z programu (przykładowo ich dziecko dopiero się urodziło), to i tak mogą do niego dołączyć. Wszelkie wnioski o przyznanie dofinansowania można składać drogą elektroniczną.

A jak będzie wyglądała sytuacja po 31 maja i kiedy należy składać odpowiedni wniosek?

Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez Internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach.

– dodała pani minister.

Dawniej program był ograniczony ze względu na dochody rodziny czy ilość posiadanego potomstwa. Teraz 500 plus można wziąć już na pierwsze dziecko, zaś kryterium dochodowe zostało zniesione. Niedawno także rząd poinformował o rewolucyjnych zmianach w 500 plus. Rodzicom przysługuje dodatkowe 500 złotych w ramach bonu turystycznego. Ma być to zachęta do wyjazdów w okresie wakacyjnym oraz wsparcie polskiej turystyki.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: cowkrakowie.pl, dziennikzachodni.pl, biznes.radiozet.pl, www.tvp.info
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij